Bakan Kurum’dan kentsel transformasyon desteklerinde artışa ilgilendiren izah Açıklaması

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Gurur, kentsel inkılap bindi ödemelerinde artışa gidildiğini belirterek, icar yardımlarının 1150 liradan 1500 liraya, 2000 liradan 2600 liraya çıkarıldığını duyurdu.

Bakan Hava, Esenler Kentsel Transformasyon Projesi kapsamında tamamlanan 1’inci etap doğrulama törenine katıldı.

17 Ağustos 1999 depremine değinerek konuşmasına başlayan Hava, yaşanan depremin üzerinden 23 sene geçtiğini, acıların hala tazeliğini koruduğunu söyledi.

Alım, iri tıpkı hüzünle hatırlanan depremde 18 bin 373 kişinin hayatını kaybettiğini, 23 bin 871 kişinin yanık kurtulduğunu hatırlattı.

Vatandaşların yakınlarını günlerce çöküntü alanında aradığını belirten Alım, “Umum Türkiye’yi yasa boğan bu depremin 87 bölüm arkası sıra Düzce’de tıpkı deprem yaşadık. Burada bile 710 canımızı yitirdik. Ülkemizin sonuç asırda yaşadığı depremlere bakınca 80 bin canımızı yitirdiğimiz, geçmişe dönüp bakınca Hakkari, Varto, Erzincan, Van en üst Elazığ ve Malatya’bile ve İzmir’da büyük depremler yaşadık. Bu depremlerde bile hayatını kaybeden vatandaşlarımız oldu. Bu depremlerde hayatını kaybeden kamu vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.” diye konuştu.

Bakan Çalım, devletin doğal afetlerde vatandaşın yanı sıra olduğunu aktararak, Elazığ, Malatya ve İzmir’deki depremlerde bunu gösterdiklerini söyledi.

Elazığ, Malatya ve İzmir’üstelik zelzele sonrası yenilenen binaların vatandaşlara tasdik edildiğini anımsatan Çekicilik, “İzmir Bayraklı’dahi şehre yakışacak 5 bin 61 konutluk İzmir tarihinin yeryüzü nazik kentsel dönüşüm sürecini başlattık. Konutların yarıdan fazlasını doğrulama ettik. Kalanları bile inşallah sene sonuna büyüklüğünde konfirmasyon edeceğiz. Bu projelerle alay malay hem vatandaşların acılarına kuma olduk hem dahi onlara verdiğimiz sözleri tutmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadık.” dedi.

“Türkiye’nin ve dünyanın sunma iri kentsel dönüşüm alanı”

Çalım, Esenler’birlikte çalışılan alanın Türkiye’nin ve dünyanın genişlik büyük kentsel inkılap alanı olduğuna vurgu yaparak, şu değerlendirmede bulundu:

“60 bin konutluk projemizin evvel etapta 4 bin 941 konutunu başlattık. İnşallah Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle cuma haset 2 bin 30 anahtarımızı Esenlerli vatandaşımıza tasdik edeceğiz. Kalan konutları üstelik yıl sonuna büyüklüğünde tamamlayıp etaplar halinde toplamda 4 bin 941 konutu Esenler’deki inkılap sürecinde kullanmaya bitmeme edeceğiz. Ülkemizin yer sarsıntısı haritasına bakınca nüfusumuzun yüzde 71’i, topraklarımızın dahi yüzdelik 66’sı yer sarsıntısı riski taşıyor. Bu manada yer sarsıntısı değil, gayrisıhhi binalar vatandaşımızın canını alıyor, malına engel veriyor.”

“Cumhuriyet Altını tarihinin sunma balaban sosyal bölük projesini üstelik yapacağız”

Dönüşümü acul tıpkısı şekilde gerçekleştirmeleri gerektiğine dikkati çekici Gelgel, “Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde 2002’den bugüne büyüklüğünde TOKİ marifetiyle 1 milyon 170 bin konutun dönüşümünü içtimai basamak projelerimizle, içine yapılan 26 bin toplumsal donatı ile yürütüyoruz. İnşallah eylülde Cumhurbaşkanımızın paylaşacağı Cumhuriyet tarihinin yeryüzü şişman toplumsal konut projesini da yapacağız. Bu projede gençlerimize, mütekait vatandaşlarımıza, martir ve gazi ailelerine, engelli vatandaşlarımıza ayıracağımız kontenjanlarla alay malay vatandaşımızın birlikte olmaya bitmeme edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Bugüne kadar 81 ilde 3 milyon konutun dönüşümünü sağladıklarını ifade fail Çalım, şu anda 350 bin kentsel ve hareket dönüşüm projesinin devam ettiğini söyledi.

Kurum, 2035’e kadar deprem ve kentsel dönüşüme girmemiş tek alanın kalmaması amacıyla çalıştıklarını anlatarak, İstanbul ölçeğinde zaman 1,3 milyon dönüşmesi müstelzim çatı olduğunun bilgisini verdi.

İstanbul’dahi sürdürülen kentsel inkılap projeleri

İstanbul’bile 412 milyon metrekarelik alanda 188 ayrı projenin devam ettiğini anlatan Gurur, “Esenlere gelirsek, burası 8 milyon metrekarelik aynı alan. Esenler’birlikte depreme karşı riskli bina stoğunu bertaraf etmek amacıyla belediyemizle beraber kuma benzeri düzentileme yürütüyoruz. Esenler’e 2009’de depreme alın çürük yapı stoğu yüzdelik 86’ydı. Yapılan çalışmalarla ve ortaya koyulan egemenlik çerçevesinde zaman bu kerem yüzde 57’ye düşmüş durumda. İnşallah rezerv alanda üreteceğimiz konutlarla alay malay Türkiye’nin genişlik iri kentsel transformasyon projesini azimli bir şekilde yürütmeye devam edeceğiz. Buradaki konutların yüzdelik 45’ini Esenler’deki vatandaşlarımız dönüşümü sürecinde yüzdelik 55’ini birlikte yine İstanbul’da ayrımlı riskli bölgelerdeki vatandaşlarımızın dönüşümü için ihtiraz ev adına kullanacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Kurum, depremin siyasa üstü görülmesi gerektiğine aksan yaparak, şunları kaydetti:

“60 bin konutluk Türkiye’nin genişlik iri kentsel inkılap alanında sesleniyorum. Imdi konseyler, çalıştaylar dönemi bitmiştir. Seçkin öz belirgin bildirme ortadayken bu kadar riskli bina varken bizlere düşen vatandaşımız için kentsel dönüşümü tıpkısı seferberlik ruhuyla, yöntem üstü tatlılıkla 39 ilçede 81 ilde yürütmektir. Türkiye ve İstanbul yer sarsıntısı tehdidi altındadır.”

Çalışmak ve yollamak zorunda olduklarını aktaran Çalım, belediyelere aşama atmaları çağrısında bulundu.

Kentsel inkılap destekleri arttı

Bakan Alım, kentsel dönüşümdeki destekleri artırdıklarını duyurarak, şu bilgileri paylaştı:

“Kentsel dönüşümde icar miktarını bugün bakımından 1500 liraya çıkarıyoruz. Proje bazında 2000 liraya kadar çıkan alanlarımız var. Hane maliyetlerine ait destek olabilmek için vatandaşlarımıza bakanlığımız 600 bin liraya kadar güven desteğinde, 600 baz puanda destek sağlamış olacak. 400 bin teklik ve 400 temel puandı. Bunu dahi 600 bin teklik ve 600 temel puana çıkarıyoruz. Icar yardımlarını bile eylül itibarıyla bölgesel yerine değişmek neredeyse 1500 liraya çıkarıyoruz. 2000 teklik olan yerlerde dahi icar yardımlarımızı 2600 liraya çıkarmış oluyoruz.”

Share: