Bakan Kurum: “Basamak arsalarının yüzdelik 40’ını kent merkezlerinde, yüzdelik 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik”

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Alım, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında basamak arsalarının yüzde 40’ını şehir merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirlediklerini bildirdi.

Gurur, sosyal medya hesabından, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında 1 milyon hane arsası ve 10 bin gelişim yeri amacıyla müracaat detaylarını anlattığı videoteyp tasa paylaştı.

Bakan Çekicilik, 85 milyon yurttaş için Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü şişman toplumsal ev projesini başlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını sundu.

Millet eliyle iri benzeri teveccüh ve ilgiye mazhar olan 250 bin toplumsal konut kampanyasının arkası sıra, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arsa kampanyasıyla ait müjdeyi bakanlar kurulu toplantısından sonradan milletin evinden paylaştığını nâkil Kurum, “Şu temel dek e-büyüklük üzerinden 7,2 milyon vatandaşımız içtimai konuta başvurdu. Muktezi evrakı bildirme eden 4,5 milyon vatandaşımızın üstelik referans süreçlerini tamamladık. Ev amaçlı arsalarımıza dahi üzerinden henüz 24 saat bile geçmemesine rağmen milletimiz çokça iri benzeri hazzetme gösteriyor. Milletimiz konut başvurularında olduğu kabil yer başvurularında birlikte bu projeyi sahiplendiğini, benimsediğini, devletine ve Sayın Cumhurbaşkanımıza olan güvenini aynı öğün elan gösterdi.” değerlendirmesini yaptı.

Alım, 1 milyon göz gayeli arsanın dağılımını illere ve ilçelere göre yaptıklarını belirterek, “81 ilimizde arsaların yüzde 40’ını şehir merkezlerinde, yüzdelik 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik. Milletimizin istifadesine sunacağımız toplam 1 milyon ev amaçlı arsamızın kâh illerdeki dağılımını dahi tesahup etmek isterim. 50 bin İstanbul’da, 100 bin Ankara’birlikte, 25 bin İzmir’üstelik, 45 bin Gaziantep’te, 55 bin Konya’da, 25 bin Kayseri’üstelik, 30 bin Diyarbakır’bile, 28 bin Eskişehir’da, 26 bin 700 Van’dahi, 23 bin Antalya’üstelik kalkmak amacıyla 81 ilimizde 1 milyon göz gayeli arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.” ifadesini kullandı.

“En geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz”

Vatandaşların arzuladıkları yuvalarını faizsiz bir şekilde, çakılı ve makul ifa koşullarıyla altyapısı tamamlanmış, mamure planı müstahzar arsalarda mensur edebileceklerini vurgulayan Çekicilik, gerekli maharet ve türel destekleri, Nezaret ve Toplu Bölük İdaresi Başkanlığının (TOKİ) ayrıcasız değme vatandaşa sunacağını kaydetti.

Çalım, “Vatandaşımız hem konuta hem birlikte hane amaçlı arsaya müracaat yapabilir. Her ikisinin bile kurasına katılabilir. Eğer ikisi birden çıkarsa birini tercih ederek ocak sahibi gibi.” bilgisini verdi.

Kura ile vatandaşlara verilecek arsaları iki gruba ayırdıklarını rapor fail Vekil Meram Çekicilik, şöyle devam etti:

“İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan bağımsız parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta yanında parseller bulunuyor. Tekrar baş başa parsellerde hak sahiplerinin ekseriyet sağlamaları yerinde TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları ika hususunda da gelişigüzel nev proje desteğini verecek. Bu parsellerde nesir edilecek binalar zemin zait 4-5 ceberut geçmeyecek.

Müstakil parsellerde ise türe sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini inşa edebilecekler. İnşallah yer geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz. Mesafe ayı bakımından planları onaylanan illerde ve ilçelerde adalet sahipleri mahsus olan arsaların tapularını vatandaşlarımıza inşallah konfirmasyon edeceğiz. Bağımsız Milletvekili parsel grubundaki arsalarımız 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 1604 liradan başlayan çakılı ödemelerle, 10 sene vadeyle faizsiz şekilde ödenebilecek. Beraberinde parsellerin ödemesi ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 937 liradan başlayan taksitlerle tekrar 10 yıl vadeyle faizsiz ve sabit ödemelerle yapılabilecek.”

“25 Ekim’birlikte 17 ilde 5 bin konutun temellerini atacağız”

Sosyal konutların temellerinin 25 Ekim’da atılacağını hatırlatan Bakan Gurur, toplumsal konutların önce temellerini Ankara’dahi, Cumhuriyetin başkentinde atacaklarını belirtti.

Gelgel, “Bu anlamda 25 Ekim’de, Ankara, Afyon, Amasya, Okumuş, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak oluşmak üzere 17 ilde 5 bin konutun temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, milletimizle birlikte atacağız.” ifadelerini kullandı.

50 bin gelişim yeri amacıyla ise ilk etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilde toplamda 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin bakir iş yerinin hizmete sunulacağını aktaran Çalım, “Bu hareket yerlerimizi üstelik 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 ay vadeyle sanayicimize, zinde girişimcilerimize sunacağız. İnşallah sanayi aksiyon yerlerimizin de temellerini 2022 yılı bitmeden atacağız. Bu gelişim yerlerimiz ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına, 10 binlerce yeni ilişik istihdam sağlayacak.” ifadesini kullandı.

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Çekicilik, 2003 esasen itibaren üretilen sosyal bölük sayısının 2 milyona, değişik projelerle birlikte şevket namına üretilen konutlarda oturan yurttaş sayısının bile 10 milyonun konusunda çıkarılacağını vurguladı.

Kurum, “Envestisman miktarı 900 milyar liralık olan toplumsal bölük hamlemizin, özge sektörlerimizi da tetikleyerek 2 trilyon liradan çok kazançlı hareketliliğe dil olacağına içtenlikle inanıyoruz. Ben milletimizin talepleri doğrultusunda hazırlanan ‘Milletin projesi İlk Evim, İlk İş Yerim Sosyal Hane Hamlemizin’ her bir hak sahibi vatandaşımız amacıyla, ülkemiz ve milletimiz amacıyla görklü, güzel olmasını diliyorum.” ifadelerine saha verdi.

Share: