BAKAN KARAİSMAİLOĞLU TÜRKSAT 6A UYDUSUNU 2023’TE UZAYA FIRLATMA HEDEFİMİZ VAR

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “2023 yılında feza vizyonunda haddinden fazla mehabetli aşamalara geçeceğiz. Türksat 6A uydusunu 2023 yılında uzaya fırlatma hedefimiz var. Uzayda kişi uydusuyla olta edilen önceki 10 ülkeden biri olacağız” dedi.

Bir sıra programa katılmak için Çanakkale’ye mevrut Iblağ ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzoğlu Yerleşkesi’nde ‘Lojistik, Mobilite, ve Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Ulaşım Vizyonu’ mevzulu konferansa katılıp, öğrencilerle ayrımsız araya geldi. Troya Hars Merkezi’nde düzenlenen konferansa Vali İlhami Patal, DOĞRU Öğür Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, ÇOMÜ Rektörü Sedat Amaç, İl Açıkgöz Komutanı Kıdemli Albay Sadi Saf, akademisyenler, öğrenciler ve haddinden fazla sayıda davetli da katıldı. Çalgı Aleti dinletisiyle başlayan programda Rektör Maksat’ın açılış konuşmasının arkası sıra Karaismailoğlu, ‘Lojistik, Mobilite, ve Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Erişim Vizyonu’ mevzulu konferans verip, Türkiye’da evveli yapılan ve gelecekte yapılacak yatırımlar karşı hikmet verdi.

Bakanlığının çalışmalarını slaytlarla anlatan Bakan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Şu dakika acun nüfusunun yüzde 50’si şehirlerde yaşıyor ama 2050’ye geldiğimizde bu cirim yüzdelik 70’lere çıkacak. Dolayısıyla üretimin üstelik dünya ekonomisinin bile yüzdelik 90’ı site merkezlerinde yaşayacak. Bu bize neyi getiriyor? Yani 2020 ile 2050 yılları ortada ulaşıma yönelik olan rica bilcümle 2 katına çıkma. Biz üstelik planlamalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz. Önümüzdeki yıllarda ülkemizin önüne çıkabilecek olan sorunları bugünden tahmin ederek, projeler üretiyoruz. Böylecene, bu mesail çıktığında hiçbir takı yaşamadan aşabilelim. 20 sene ilk mutluluk genelindeki anahtar sayısı 8,5 milyon iken bugün 26 milyona çıktığında bu hareketliliği sorunsuz yerine zahir sağlıyorsak zaman birlikte problemsiz adına seçmek üzere eriştirme enfrastrüktür planlarını önceden yapıyoruz. Bu planları namına getirdiğimizde birlikte bu akışkanlığın önündeki bütün engelleri ortadan kaldırıyoruz.”

Ulaşımın gayrı sektörler beyninde yüzdelik 16,2 ile bildirme çok çekicilik kirliliğine bozukluk olan ikinci departman olduğuna dikkat çekici Nazır Karaismailoğlu, “17 ülke 2050 yılına büyüklüğünde başarısız çıkarma, karbon emisyonu hedefi koydu. Bu nedenle elektrikli araçlar, elektrikli mobilite olmazsa imkânsız hayatımızda. 2020 yılında 11 milyon olan elektrik vesile sayısı 2040 yılına geldiğimizde 540 milyona kadar çıkma. O nedenle elektrikli vesait hayatımızın tıpkı parçası olacak” diye konuştu.

‘UZAYDA KENDİ UYDUSUYLA TEMSİL EDİLEN 10 ÜLKEDEN BİRİ OLACAĞIZ’

Mobil sürdürümcü sayısının 89 milyona ulaştığını vurgulayan Vekil Karaismailoğlu, “2023 yılında gök vizyonunda haddinden fazla muhteşem aşamalara geçeceğiz. Türksat 6A uydusunu 2023 yılında uzaya fırlatma hedefimiz var. Planlamalarımız doğrultusunda devam ediyor. Türksat 6A uydusunun üstelik bizim amacıyla yer makro faktörü tamamen domestik, milli olarak Ankara’dahi üretilmekte. İnşallah bunu 2023 yılında uzaya fırlattığımızda, uzayda öz uydusuyla baziçe edilen ilk 10 ülkeden biri olacağız. Bu dahi haddinden fazla kıymetli ve Türkiye’nin geleceği amacıyla ve Türkiye’nin gençleri amacıyla üstelik kebir bire bir aşama. Önümüzde 5G var. Peşinden birlikte 5G, 6G’nin üstelik altyapısını oluşturacak. 2023 yılında 5G ile ait koca gelişmeler olacak. Güzeşte günlerde İstanbul Havalimanı’nı 5G’li havalimanı yaptık. Gücük vadede muhtemelen bölgeleri 5G’ye geçireceğiz amma Türkiye geneli cihanşümul namına bile 5G’ye döndürmek için 2023 mehabetli yılımız olacak” dedi.

Türkiye’nin 13 bin 22 kilometre demir hat ağına erbap olduğunu aktaran Icra Vekili Karaismailoğlu, “2053’e geldiğimizde demir hat zehir 28 bin 590 kilometreye çıkacak. Hava yolu yatırımlarımızı filhakika tamamladık. Şu zaman yapımı bitmeme eden 3 havalimanımız var. Onlarla birlikte 61’e ulaşıyoruz. Limanlarımız birlikte zaman 217, 2053’te 255’e çıkma. Hepsini toparlarsak 2053’e kadar 198 milyar dolarlık yatırımımızı planladık. Bu bile milli gelire 1 trilyon dolarlık katkı sağlayacak. Üretime cümle 2 trilyon dolarlık katkı sağlıyoruz. Bu yatırımlarımız yardımıyla 28 milyon kişinin istihdamına fırsat veriyoruz. 2053’e geldiğimizde elektrikli araçlar amacıyla makul altyapıyı tamamlayacağız. Efdal aceleci şimendifer ve aceleci şimendifer bağlantısına cemaat el sayısı 8’den 52’ye çıkacak. Yıllık demir yolu yaya sayısı 19,5 milyondan 270 milyona, çekicilik yolu bulaşıcı sayısı ise 210 milyondan 349 milyona çıkacak” diye konuştu.

Share: