Bahçeli, MHP TBMM Kol Toplantısı’nda konuştu: (2)

MHP Umumi Başkanı Devlet Bahçeli, “Cumhurbaşkanımız tarafından Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimize yönelik iyileştirici ve olumlu açıklamaları büsbütün destekliyor, çok isabetli bulduğumuzu özellikle izah etmek istiyorum.” dedi.

Bahçeli, partisinin grup toplantısında, 2008 ve 2009 yıllarında yaptığı konuşmalarından kâh cümleleri sıralayarak, Türk milletini meydana getiren beşeri varlığın bire bir bölümünün de Alevi İslam inancını benimsediğini, bu inanç sahiplerinin hars iyice bazen beklentilerinin olduğunu anımsattığını söyledi.

Bu durumun görmezden gelinemeyeceğini, çözüm yolları üzerinde bol niyetle eş ceht gösterilmesi gerektiğinin altını çizdiğini anımsatan Bahçeli, “Cumhurbaşkanımız eliyle Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimize müteveccih iyileştirici ve olumlu açıklamaları büsbütün destekliyor, çok isabetli bulduğumuzu alelhusus yorumlamak istiyorum. Ankara, Elazığ, Erzurum, Erzincan’da açılışı yapılan, Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri, Kültürlü ve Kırklareli’nde temeli atık cemevlerinin dahi ömre bedel olmasını diliyorum.” dedi.

Bahçeli, Ekin ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığının kurulacak olmasını, cemevi hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine kadar parçalanmamış çalışmaların, kurumsal yapı altında amme güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecek olmasının, Alevi Bektaşi inanç önderlerinden temenni edenlere üstelik bu kurumsal bina bünyesinde kadro verilecek olmasının milli kontak ve beraberliğe katkı sunacağını söyledi.

Reform mahiyetindeki bu gelişmelerin Alevi vatandaşlara bir ihsan değil, gecikmiş haklarının koskocaman benzeri kısmının verilmesiyle ilgilendiren değişmeyen olduğunu anlatım etmenin boyun borcu olduğunun altını çizen Bahçeli, şöyle konuştu:

“Bizim geçmişten bugüne söylediğimiz dahi bunlardır. Unutmayalım ki yürekleri volkan kadar patlayanların avuçlarında çiçekler açamaz. Acılar, ahlar, çığlık anılar üzerinden tıpkısı gelecek düz yazı edilemez. Alevi kardeşlerimizi sömürmek üzere kuyruğa girenlerin, koskocaman dinimizi cızıktırmak üzere fırsat kollayanların, mezhepçiliğin anlaşmazlık bakiyesini diri tutarak milli bünyemizi yarmaya çalışanların hangi soyu soydur, ne huyu huydur, hangi dahi iddiaları iffetle maluldür. Hiç zahir Tanrı yanında sonuç diyanet İslam’dır ve eksiksiz Müslümanlar üstelik kardeştir.”

“Avrupa’evet erke nakleden şimal rotası artık güvensizdir”

MHP Umumi Başkanı Çap Bahçeli, ABD ve Avrupa ülkelerinin ekonomideki faiz artırımının, resesyon tehlikesini gündeme getirdiğini, azık ve enerji güvenliğindeki darboğazların ise kapalı tıpkı sürecin işaretçisi olduğunu söyledi.

Global ekonominin bu sene üzere tahmin edilen nema oranının yüzde 3,2’ye, 2023 üzere üstelik yüzde 2,9’a düşürüleceğinin IMF Başkanı aracılığıyla açıklandığını anımsatan Bahçeli, antrparantez Rusya’dan Almanya’ya gaz taşıyan hatlarda meydana mevrut sızıntının sabotaj neticesinde olabileceğine dair iddiaların ise enerji alanında anarşi ve kutuplaşmaya bakir tıpkı ebat kattığını vurguladı.

Bahçeli, şunları kaydetti:

“Imdi erke ihtiyacını güvenceye alma stratejisinin önümüzdeki dönemde aut politikaların ana parametresi olacağı anlaşılmaktadır. Küresel ölçekte erke tüketiminin kısaca üçte ikisi yer yağı ve saf gaza dayanmaktadır. Enerjinin rezerv ve tüketim noktaları arasında tehlikesiz iletimi gelişigüzel mutluluk amacıyla önemli hedeflerden birisi haline gelmiştir. Avrupa’ya erke nakleden yıldız rotası artık güvensizdir. Erke jeopolitiği açısından gelişmeleri yorumladığımızda, Orta Doğu, Şarki Akdeniz ve Kafkasya’daki varlıklı gaz ve yer yağı kaynaklarının Avrupa’ya taşınmasında bildirme emin ve emniyetli terminal Türkiye’dir. Ülkemizin Libya ile imzaladığı hidrokarbür anlaşması tarihi nitelikte olup Batılı ülkeleri epey rahatsız etmiştir.”

Bahçeli, Rusya Fehamet Başkanı Vladimir Putin’in, Türk Akımının amaç alındığına yönelik iddialarda bulunduğunu ve suçladığı ülkenin ise Ukrayna olduğunu söyledi.

Bu iddianın dikkatle takibi müstelzim ayrımsız yıldırma olduğunun altını çizen Bahçeli, “Rusya ile Ukrayna beyninde; askeri, enerji ve iletişim altyapılarına etraflı menzilli faziletkâr hassasiyetli füzelerle yapılan saldırıların ağırbaşlı maliyetleri olacağı şüphesizdir. İki ülkenin da aklıselim benzeri çizgiye gelmesi nahiye ve acun barışı hesabına tıpkı mükellefiyettir. Farklı yandan Yunanistan’a enerji haiz şekil TANAP’tır. Bu ülkenin Türkiye’ye parmak sallamaktan vazgeçip sabrımızı taşırmaktan uzak durması erke güvenliği açısından lehine bire bir kapsam olacaktır.’ dedi.

“Türkiye erke jeopolitiğinde kilit aktör”

Büyüklük Bahçeli, Türkiye’nin enerji jeopolitiğinde kilit bir aktör olduğunu, pratik edilen etken, istikrarlı, ve milli aut politikanın Türk milletine zenginlik ve yaşayış kendisine yansıdığını belirtti.

Millet ittifakının, Türkiye’nin büyüklüğünü anlayacak ufkunun olmadığını belirten Bahçeli, şöyle devam etti:

“Çünkü gelişigüzel husus ortadadır. Türkiye’nin Putin’e tasdik olduğunu ağırbaşlı, kofluk ve geçersiz bir dille doğacak süren İP Başkanı’nın bu işleri doğrusu kafası almaz, devleti, milleti, aut politikayı bilmesi üstelik bahis konusu imkânsız. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta canip markajcı, Türkiye’yi ayrımsız kampa yerleştirmeye, fazlası cepheye sürmeye müteharrik inme ittifakının barbar dürtülere, salpa politikalara sersem düştüğü tartışmasızdır. Rusya ile Ukrayna ortada Türkiye şayet tıpkısı tarafsa, bu birlikte barışın, huzurun, silahların susmasının ödünsüz tarafıdır. İç ve dış odaklar bu sabit gerçeği kesinlikle ihlal edemeyecektir. Türkiye’yi düşkünlük partilerinin koalisyonu yönetiyor olsaydı, ESIR’nin temel devriyesi, istikbal karakolu, süslü çekici eli olmaya ne kadar arzulu oldukları haddinden fazla şişman badire ve kazalar eşliğinde görülür ve ortaya çıkardı.

Türkiye’yi tedvir etmek üzere korluk gibi kalpgâh lazımdır. Türkiye’yi yönetmek için milli öz saygı ve milli ilgililik şuuru şarttır. Türkiye’yi yöneltmek amacıyla nereden gelip nereye gittiğimizi gösteren tarihi süreci inanmak sahn ölüm konusudur. Cezir ittifakında bunların hiçbirisi yoktur. Süpürülmedik eve bilinmedik konuk gelirmiş, bunların ellerine bitirme önceki olsaydı, Türkiye’yi her cins yıldırma ve felakete maruz ayla getirirler, böylelikle de ‘adımız hıdır elimizden gelen budur’ diyerek teslimiyetçiliğin dibini boylarlardı. Su tersine dönünce uyuz dikbaşlı nasıl öne düşerse, düşkünlük ittifakı birlikte ancak acun tersine dönerse elinin körü ve bulaşık emellerinde muvaffak olabileceklerdir.”

“Nükleer uğraş ihtimalinin konuşuluyor olması da fecaattir”

MHP Genel Başkanı Azamet Bahçeli, ÇAKER Başkanı Joe Biden’ın nükleer uğraş riskinin 1962 Küba Krizi’nden bu yana en faziletli seviyede olduğunu açıkladığını, “Putin, çekirdeksel cebe kullanırsa dünya Armageddon ihtimaliyle karşı karşıya kalır.” dediğini anımsattı.

Açıklamanın gözdağı tonunun çok yüksek olduğunun altını çizen Bahçeli, “Bu ebat sadece siyasi değil akide tamamen tıpkısı konudur. Biden’ın beyni sulansa birlikte akli melekeleri tartışılsa dahi Armageddon tehlikesini gündeme taşıması bize bakarak rastlantısal değildir. Beklenen felaketin gerçekleşmesi girmek beşeriyetin sahn ve sağlık haklarına kast almak, dünyanın yıkımına çanak ağrımak demektir. İnsanlık böylesi aynı vahşeti katiyen kaldıramayacaktır. Çekirdeksel cidal ihtimalinin konuşuluyor olması bile fecaattir. Acun eş düşünce ve iradeyle barışsever çabalarla bugünkü vahim ortamdan çıkmalıdır.” diye niteleyerek konuştu.

“KUL’ye işaret putrel seni benzeri dolara ele verir”

Bahçeli, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun bu gelişmelerin gölgesinde KUL’ye yaptığı ziyaretin “bahtsızlık, densizlik, yırtıklık” olduğunu söyledi.

Ziyaretin amacının, teknolojik ve ilmî gelişmelere müteveccih rey alışverişinde yatmak olduğunun açıklandığını hatırlatan Bahçeli, ” Cumhuriyet’in ikinci çağ vizyonunu yer temiz beyinlerle tartışacaklarmış.” dedi.

“Utanın, utanın; bembeyaz beyin arıyorsanız milletimizin gözleri çıkarmak fehmetmek parlayan evlatlarına bakın.” diyen Bahçeli, şöyle konuştu:

“Gazi Mustafa Eksiksizlik’in, ‘Bir Türk dünyaya bedeldir’ mirasına sarılın. Muhtaç olduğunuz kudreti uzaklarda değil, şayet varsa damarlarınızda arayın. Kılıçdaroğlu teknolojik ve ilmî gelişmeler karşı hangi söyleyecek, neyi duymayı düş edecek, hangi ak pak beyinlerle bir araya gelecektir? Sayın Kılıçdaroğlu, bırak bu işleri, geç bu masalları, ağzında bal olan arının kuyruğunda iğnesi peki. Buna de çokça ilgi deri. Tümce biliyor kim, ÇAKER’ye Reisicumhur adaylığı üzere şehadetname almaya evet dahi bel edilecek istikbal inme adayının ismini öğrenmeye gittin. Denenin, döne dolaşa geleceği yer ya ayrımsız boğaz evet üstelik bire bir değirmen taşıdır. Akarsu yatağını, gaz birlikte tepesini kesinkes bulacaktır. Sayın Kılıçdaroğlu, ağaca istinat bükülür, suya güvenme dökülür, MEMLUK’ye belen ilhak seni benzeri dolara ele verir. CHP Umumi Başkanı’nın ABD’ye yüz sürmesi, umum açması, aman dilenmesi tek kelimeyle acizliktir, yetersizliktir, milletine yalın dönmektir. Tasdik ergin başa celal konmaz, taşlık dahi çokça durmaz, duramaz.”

“İstanbul Belediyesi tezyifkâr bile haddinden fazla çalışıyormuş”

Bahçeli, İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait ayrımsız cenaze nakil aracında gebe miktarda uyuşturucu yakalandığını anımsatarak, “Oysaki İstanbul Belediyesi kıytırık dahi haddinden fazla çalışıyormuş. Bunlara kalsa, kaçakçılık meşru, arakçılık niteliksiz, soygunculuk amiyane, hıyanet dahi demokratik bir haktır. Zül ittifakı aha budur. CHP’nin esas yüzü suçtur, kirdir, çamurdur, kokuşmuştur.’ dedi.

Oran Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin, Türk ve Türkiye yüzyılının mühim gücü, yönetim güvenliği olduğunu söyledi.

Cumhur İttifakının, zalime aman vermeyen, teröriste punt tanımayan, Türk düşmanlarına ayn açtırmayan, emir haklarının, egemenlik yetkilerinin, milli çıkarların, kürenin her köşesinde fedai aynı yürekle savunan nüfuzlu ve majör tıpkı ulus iradesi olduğunu vurgulayan Bahçeli, “Bu bıçkın buyuru kilitleri anahtar, perdeleri aralayacak, ufku aydınlatacak, sis bulutlarını dağıtacak, 2023 ve izlem eden yıllarda global tehlikeli Türkiye’yi mensur ederek zalime Ağır, mazluma Yunus, mağduriyetin kuyusunda noksan biçarelere Yusuf olacaktır.” ifadelerini kullandı.

(Bitti)

Share: