Avrupa’daki erke krizi esenlik turizminde buğulanmış nüfusun rotasını Türkiye’ye çevirebilir

Sağlıkta Nitelik İçin İnovasyon Derneği (SAKİD) Başkanı Prof. Dr. Nuh Utku Cantürk, Avrupa’yı etkisi altına kayran erke krizi dolayısıyla Garplı ülkelerindeki yaşlıların kış ayında keyif turizmi amacıyla Türkiye’yi yeğleme edebileceğini belirtti.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Hastanesi Başhekimi üstelik olan Cantürk, AA muhabirine, dünyada turizmin büyüklüğünün kestirmece 10 trilyon dolar olduğunu, bunun da 100 bilyon dolarının esenlik turizminden geldiğini söyledi.

Sağlık turizminin seçme sabık aktarılma büyüdüğüne işaret fail Cantürk, Türkiye’ye esenlik turizmi için gelen tahminî 600-650 bin ecnebi turistin, kişi başına sayı farkı 1500 dolar mülk harcadığını kaydetti.

Bu miktarın Avrupa üzere haddinden fazla efdal bir tutar olmadığını dile getiren Cantürk, ABD ve Avrupa’bile sağlık hizmetlerinin erdemli rakamlara verildiğini aktardı.

Cantürk, sağlık turizmiyle ülkenin heybetli ayrımsız alacak sağlayabileceğine dikkati çekerek, şöyle bitmeme etti:

“Türkiye; mütekâmil afiyet hizmeti, hastaneleri, otelleri ve kaliteli sağlık çalışanlarıyla turizm pastasından henüz fazla nasip alabilir. Bu anlamda Türkiye’nin coğrafi konumu da farklı ülkelere bakarak cesim bire bir yarar sağlıyor. Alelhusus Hollanda, Belçika, Danimarka’da buğulu ayrımsız özlük var. Avrupa’nın mütenevvi ülkelerinde kışın bu buğulanmış nüfus, herhangi bir yıl ısıdam ülkelere gönderiliyor. Hollanda’da buğulanmış dediğimiz 70-80 yaşın üzerindeki insanlar soğuk gelgel dolayısıyla basit hastalanabiliyor, nedeniyle sıcak ülkelere göndererek bunları elan mutedil iklimde çor masraflarından yetmek istiyorlar.”

“Geliri buğulu turizmiyle üstelik kışın şahlandırmak mümkün benzer”

Prof. Dr. Cantürk, Hollanda’nın değme yıl kısaca 150 bin yaşlıyı iklimi yunak ülkelere gönderdiğini aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nereye gönderiyorlar? İtalya’ya, İspanya’ya, Fransa’ya gönderiyor. Peki Türkiye’ye geliyor mu? Türkiye’ye gelenler dahi oluyor ama bunun sistemli kuzuluk getirilmesi gerekiyor. Bu, kıtipiyoz bir idrak tamam. Çok otellerimiz var ve bu otellerimiz turizmden ferah tıpkı gelir sağlıyor, kongre turizminden dirimsel sağlıyor fakat bu geliri nemli turizmiyle da kışın şahlandırmak türlü gibi. Kocaeli üzere bile bu muteber, Türkiye üzere de uygulanan.”

Rusya- Ukrayna Savaşı nedeniyle Avrupa’birlikte enerji krizi yaşandığına değinen Cantürk, “Hollanda, Danimarka ve Belçika’daki yaşlı zat, bu sene elan aşkın yunak ülkelere yönlenecek. Ancak ısıdam ülkeler dediğimiz İspanya, Fransa, İtalya, bunlar birlikte tekrar Rusya’dan erke alarak enerji ihtiyaçlarını karşılayan ülkeler olduğu amacıyla bizim hakeza tıpkısı fırsatımız benzer. Bu fırsatı kıymetlendirmek; bu sene, gelecek sene ve henüz ahir yıllarda üstelik henüz çok uygulanabilir, henüz fazla sürdürülebilir ayla bildirmek gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Cantürk, bunun sürdürülebilir olması için yaşlı bakımıyla ilişkin öge yetiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye’nin hem otel olanakları hem da yetişek anlamında koskocaman benzeri kapasiteye sahip olduğunu vurgulayan Cantürk, “Avrupa’daki yaşlıların bu kışı, bundan sonraki kışları Türkiye’dahi geçirmesine imkan sağlanabilir. Böylelikle otellerimiz aylak kalmaz ve yıpranmamış aynı iş imkanı, bakir bir dirimlik imkanı namına karşımıza kazanç. Bu bire bir fırsattır.” dedi.

Share: