Avrupa Parlamentosu, Rusya’yı ‘teröre destekleyici devlet’ zar etti

Avrupa Parlamentosu, Rusya’nın cidal suçu işlediğini ve terörü bir çevirici olarak kullandığını belirterek, Rusya’yı ‘teröre destekleyici izzet’ car etti.

Avrupa Parlamentosu’ndan yapılan açıklamada, “Yasama Kurulu, Rusya’nın Ukrayna’ya alın yürüttüğü moskof savaşındaki sonuç gelişmelere ait benzeri kararı akseptans etti. Milletvekilleri, Moskof güçleri ve vekilleri yoluyla Ukrayna’daki sivillere alın mahsustan saldırılar ve vahşetlerin, sivil altyapının bozma edilmesinin, arsıulusal ve beşeriyetçi hukukun sair ağırbaşlı ihlallerinin yıldırı eylemleri ve kavga suçları oluşturduğunu vurgulamaktadır. Bunun ışığında Rusya, ‘teröre sponsor’ ve ‘terörizmi açacak kendisine kullanan’ aynı azamet adına tanındı” denildi.

ZELENSKİ: MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ

Ukrayna Fehamet Başkanı Volodimir Zelenski, Avrupa Parlamentosu’nun kararına ait sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Avrupa Parlamentosu’nun Rusya’yı teröre sponsor ve yıldırı araçlarını kullanan aynı ululuk kendisine aşinalık kararını kıvançla karşılıyorum. Rusya, Ukrayna’da ve dünya genelinde ince süredir bitmeme eden yıldırıcılık politikasını sona erdirmek amacıyla herhangi bir düzeyde tecrit edilmeli ve sorumlu tutulmalıdır” dedi.

Share: