Atanamayan Öğretmenler Hükümete İzmir’den Seslendi: “100. Yıla 100 Bin Tayin İstiyoruz”

KERİM UĞUR

Yıllardır tayin muntazır öğretmenler, İzmir ve Van’bile eş anlı “Doğudan Batıya 100 Bin Öğretmen” eyleminde taleplerini dile getirdi ve “100. Yılda 100 bin adaletli tayin” diyerek hükümete seslendi.

Ataması yapılmayan öğretmenler, bugün Sarıklı Aktiflik Platformu’nun düzenlediği “Doğudan Batıya 100 Bin Öğretmen” eyleminde taleplerini tıpkı kat daha dile getirdi. Bugün ülkenin arz gün batısı noktası İzmir Gündoğdu Meydanı ve sunu doğu noktası Van Site Meydanı’nda eş zamanlı düzenlenen eylemde nasıp bekleyen öğretmenler “100. Yıla 100 bin tayin” çağrısını yineledi.

İzmir’dahi, atanamayan öğretmenler namına, Ortam Sözcüsü Tuğba Mahiyet şu matbuat açıklamasını okudu:

ESAS: 100 YIL 100 BİN ATAMAYLA TAÇLANDIRILSIN

“Adaletli dağılımlı 100 bin atama talebimizi bugün İzmir Gündoğdu Meydanı’nda ve Van Şehir Meydanı’nda eş anlı yerine sesimizi yükselttiğimiz adil 100 bin atama talebimizi doğudan batıya yankılatıyoruz! 2022 yılında elimizde sıfır şerait sebebiyle KPSS tahrip edildi ve 5 celse sınava girdik. Aylarca yaşadığımız stres, ertelenen hayatlarımız, umutlarımız ve öğrencilerimize telaki arzumuz ayn önünde bulundurulduğunda adil dağılımlı hoca atamasının ivedilikle yapılmasını talep ediyoruz. Bizler; etkin, canlı ve üreten yıpranmamış nesiller yetiştirmeye hazırız. 21 Ekim’üstelik imtihan sonuçlarının açıklanmasıyla gelişigüzel başlayan mücadelemizin bir tane benzeri amacı, sınıflarımıza ve öğrencilerimize kaynaşmak! Bizim yerimiz ne toplumsal medyadır ne de meydanlar. Bütçeden ayrılan aslan payının cumhuriyetimizin 100. yılında adaletli dağılımlı yer beş altı 100 bin hoca ataması ile taçlandırılmasını temenni ediyoruz”

“ÜCRETLİ ÖĞRETMEN DEĞİL ALANINDA UZMAN ÖĞRETMEN”

“2022 yılı itibariyle atama bekleyen hoca sayısının 416 bin 615 olduğu ve 2023 yılı itibariyle 250 bin hoca açığı tespit edildiği halde Milli Terbiye Bakanlığı alanında uzman, liyakat sahibi öğretmenleri nasbetmek namına okullarda ücretli öğretmen adı altında çocuklarımızı farklı patika dallarında ehlivukuf kişilere dirilik etmektedir. Hem öğrencilerin hem öğretmenlerin kıygın edildiği bu sistemin ayrımsız zaman evvel kaldırılması, ücretli öğretmenlerin hesabına alanında ehlivukuf öğretmenlerin atamasının yapılması gerekmektedir. Eğitim Bilimi fakültelerinin ilgilendiren bölümünden mezun reşit, genel muallimlik düz bilgisinde lüzumlu puanları almış öğretmenlerin benzeri dahi kavuşma ile değerlendirilmesinin hiçbir objektifliği bulunmamaktadır. Kavuşma süreci biz öğretmenlere antlaşma kaybı ve ruhsal gerilim yaşatmaktadır. Bu durumdan kaynaklanan mağduriyetlerin yaşanmaması adına buluşma uygulamasının kaldırılarak değme öğretmenimizin yetişek-öğretim süreci içerisinde çok yönlü şekilde değerlendirilmesini irade ediyoruz.”

Türlü illerden gelen, ataması yapılmayan öğretmenler birlikte şunları söyledi:

“YOLUMUZU ÇİZMİYORUZ”

Pembe Rümeysa Gürbaş (İzmir): “Olgun bilgisi öğretmenliği mezunuyum 4 senedir nasıp bekliyorum. Bazı senelerde kol kıyımına uğradık.  Bu senede 5 sefer sınava girdik biliyorsunuz. Demin 4 aydır imtihan sonuçları galiba olmasına rağmen 4 aydır tayin bekliyoruz. Bu şekilde hangi yolumuzu çizebiliyoruz hangi dahi ayrıksı alanlara yönelebiliyoruz. Çıktı atanmak istiyoruz. Şu an hoca açığı resmi rakamlara bakarak kısaca 250 bin hoca açığı var. Bunun 80 bini ücretli muallimlik. Ücretli öğretmenlikte ayrımlı mezuniyetteki insanlar dahi çalışıyor. Bu şekilde ücretli öğretmenliğe son verilmesini, onların yerine bizim atanmamız istiyoruz. Sunu birkaç 100 bin diyoruz.”

“ADİL DAĞILIMLI 100 BİN NASIP”

Bayrak Kader (Adana): “Tayin talebimiz üzere geldik. Bu soğuğu bu yüzden çekiyoruz. Bu soğuğu çekiyoruz 100 bin tayin talebimiz. Benim tevellüt günüm zaman ailemle kılmak yerine 100 bin nasıp için temas oluyoruz. Genişlik kısa sürede adaletli dağılımlı 100 bin atamayı istiyoruz. Bir Tane isteğimiz bu.”

“ARTIK BU HAVUZU ERİTİN”

Deniz Hat (Hatay): “Adaletli tayin istiyoruz tığ. 100. yıla hususi 100 bin nasıp istiyoruz. Çocuğumla geldim buraya kızımı başka yere bıraktım. Bizim yerimiz okullar. beden eğitimi branşım var 5 bin tayin istiyorum. 10 senedir sınava giriyorum yaşlandım saçlarım ağardı. Kâfi bu sonuç bulsun daha çok.”

“ÜÇ YILDIR TAYIN BEKLİYORUM”

Betül Sakartepe (Afyonkarahisar): “Okul öncesi öğretmenliği bitirdim ve 3 yıldır nasıp bekliyorum. Tığ 100 bin tayin istiyoruz ve umarı çıktı bu sese kulak verirler. Dizge atanmak ve emeğinin karşılığını almak istiyor. Bugüne kadar hoca ataması hep çokça düşük tutuldu. Bu yıl sesimizi duyup bu sayıyı artıracaklarını düşünüyoruz.”

Share: