Ara Sıra bankalar eskimemiş kredileri durdurdu

BDDK elinde belirli aynı orandan fazla döviz nakdi olan bağımsız milletvekili denetime tabi şirketlerin bankalardan yıpranmamış TL güven almasını engelleyen tıpkısı değişmeyen aldı.

BDDK yoluyla Cuma Namazı haset yayımlanan asamble kararına göre 15 milyon lira karşılığı, yani yaklaşık 900,000 dolar ecnebi para nakit varlığı kâin şirketler, aktifleri veya almanak satış gelirlerinin %10’undan çok ecnebi para akçe varlığı tutuyorlarsa TL cinsi nakdi ticari güven kullanamayacak.

Reuters’ın düşünce aldığı üç bankacılık kaynağı, bankaların emniyet kullandırmaya beklemek üzere sürecin netleşmesini ve detayları takip ettiğini belirterek, kâh bankaların bu yüzden bakir itimat kullandırmayı şu anda durduğunu söyledi.

Benzeri bankacılık kaynağı, “Kararda özgür denetime bağımlı olma koşulu ön koşul. Şayet mutlak denetime bağımlı değilse şeriklik etkilenmez bu karardan. Böyle olan çokça sayıda şirket de var bağımlı. Ancak özgür denetime bağımlı olma şartı birlikte sıkılaştırılırsa o ahit kapsam değişir” dedi.

BDDK aracılığıyla ayrıca dün yapılan basın açıklamasında, kararın bazı şirketlerin TL güven kullanıp döviz almasını engellemek amacıyla alındığı ifade edilerek, “Bazı şirketlerin… döviz keyfiyet ilavesi bulunmasına karşın, TL kredi kullanarak döviz alımı gerçekleştirdikleri… görülmüştür. Yani üretime, istihdama, yatırıma gitmesi gereken uygun koşullu TL ticari cesaret kaynakları… döviz alımı amacıyla kullanılmaya devam etmektedir” denildi.

TL’nin cazibesinin artırılması hedefi

Türkiye’dahi 2018’den itibaren TL’nin olumsuz sahih getirisi özellikle koyulmak üzere dayanabilen çok sebepten periferi bireylerin ve şirketlerin tasarrufları dövize kaydı.

TCMB’nin geçen sene enflasyonda başlayan yükselişe karşın politika faizini düşürmesi ve %70’i aşan enflasyona rağmen siyaset faizini yıl başından bu yana %14 seviyesinde koruması yatırımcıların TL’den uzaklaşmasına neden oldu.

TL geçen yıl %44, bu yıl ise %20’nin üstünde derece yitirirken, tutum yönetimi güzeşte yıldan bu yana TL’nin henüz fazla derece kaybetmemesi için tıpkı kol ilaç açıkladı.

Ekonomi yönetimi olarak liralaşma stratejisi adına özetlenen bu önlemler benzeri yandan döviz talebini sınırlamayı, para şişkinliği karşısında olumsuz getirisi olan TL’ye olan talebi artırmayı, özge yandan üstelik TCMB’nin döviz rezervini artırmayı amaçlıyor.

Resülmal piyasaları danışmanlığı alanında hizmet veren OMG Capital Advisors Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Gülkan, kararın bankaların ve şirketlerin elektrik koşullarını zorlaştırabileceğini rapor ederek, “Umu edilen aksülamel şirketlerin döviz fazlalarını satması kadar duruyor, ancak eksantrik sonuçlar, istenmeyen canip etkileri birlikte olabilir. O şirketler TL’ye birlikte geçebilirler veya o parayı hangi için biriktirdilerse başka işlemler da yapabilirler, hammadde veya menkul değer alabilirler” dedi.

Gülkan, serencam dönemde apansızın ve kapsamlı düzenleme değişikliklerinin sık sık yapıldığına özen çekerek, “Sistemin dayandığı dayanaklık etmek hat bankasının siyaset faizi. O temel taşını kusurlu yerleştirince onun falsolu sonuçlarını düzenlemek için geçtiğimiz haftalarda gördüğümüz ve en son bu değişmeyen üzere sıra dışı adımlar alaşağı etmek gerekiyor” dedi.

Kararın arkası sıra TL, dolar karşısında geçmiş aksülamel namına hacimlerin zayıfladığı Cuma akşamı 17.3750’den 16.50’ye büyüklüğünde geriledikten sonra bu sabah 16.03’e büyüklüğünde geriledi. TL henüz sonraları kazanımlarını kısmen et kafalı vererek 16.7230’dan prosedür gördü.

BDDK’dan ticari kredi kullanımına ilişik yeni açıklama

 

Ekonomistler BDDK kararı amacıyla hangi dedi?

 

BDDK kararı benzeri nevi anamal kontrolü mü?

 

Share: