Antalya’nın “haz ustası” börekçi Tevfik, 65 yıldır tezgahının başında

Antalya’nın coğrafi işaretli serpme ağ böreğinin mucidi dedesinin izinden giden 77 yaşındaki Tevfik Ekizoğlu, 65 yıldır yoluyla açtığı börekler yardımıyla kentin öncü gastronomi yüzleri beyninde düz alıyor.

Antalya’da coğrafi işaretli serpme böreğini 1930 yılında ilk defa fail dedesi Tefik Çalışkaner’in torunu Tevfik Ekizler, henüz 12 yaşındayken ağabeyi Zeki’nin yanında mesleğine geçmiş adımı attı.

Kentte “Zevk ustası börekçi Tevfik” namına aşina Tevfik uz, 65 yıldır seçkin sabahleyin 05.00’te kalkarak dükkanın yolunu tutuyor. Dükkanını açtıktan bilahare tezgahın başına geçen Tevfik idareci, eliyle yoğurduğu hamuru biricik tek serptirerek açıyor.

Tevfik mahirane, böreklerini da 70 yıllık dökme fırınında pişirerek müşterilerine servis ediyor.

İlerleyen yaşına karşın öğle saatlerine kadar on paralık yorulmadan börek açan Tevfik maharetli, güler yüzüyle de müşteriler ve çevre esnafından takdir topluyor.

Kentin gastronomi anlamında alem isimleri beyninde düzlük alan Tevfik ustanın böreklerinin tadına benzemek amacıyla ülkenin ciharıyek yanından haz düşkünleri geliyor. Tevfik ustayı sunu aşkın müşterilerin dükkanından mutlu ayrılması mutlu ediyor.

“Ego bıraktığımda arkamdan oğlum geliyor”

Ekizoğlu, AA muhabirine, dedesinden ustalığı dayısının ve ağabeyinin aldığını peşi sıra dahi kendisinin bu geleneği sürdürdüğünü söyledi.

Gün aydınlanmadan dükkanını açtığını tabir eden Ekizoğlu, eşi Zekiye, oğlu Alper ve 40 yıllık yardımcısı Beytullah Avşar ile aile sıcaklığında çalıştıklarını kaydetti.

Müşterilerinin beyninde 40 yıldır gelenler olduğunu aktaran Ekizoğlu, şunları anlattı:

“Astsubay olan müşteriler var. Onlarla etle tırnak gibiyiz. İstanbul’dan İzmir’den özel olarak gelenler var. Görüşme, spor dünyasından geliyorlar, mülki amirler geliyor. Istinkâf Etmek dercetmek beni bahtiyar ediyor. Haddinden Fazla sevenim var. Beni sevip sayıp başka illerden gelenleri görünce hoşuma gidiyor. Esnaf girmek bayağı değil. Saygınlığı muhtemelen benzeri yere getirirsin ama onu orada tutabilmek çokça mefret. Müşteriyi ahzetmek zordur ama kaybetmek haddinden fazla basittir. İşine dikkat etmezsen, müşteriye yüzün gülmezse olmaz.”

Sağlığı el verdiği sürece börek açmaya bitmeme edeceğini dile getiren Ekizoğlu, “Ben bıraktığımda arkamdan oğlum geliyor. O mesleği sürdürecek. ‘Börekçi Tevfik’ isminin bitmeme etmesi ve bu dükkanın on paralık kapanmamasını istiyorum. Çok şükür sağlığım yerinde. Sürekli ayakta debi etmem ve ellerimle böreği serptirmek için yaptığım hareketler beni hararetli ve dinç tutuyor.” diyerek konuştu.

Tevfik Ekizoğlu, dükkanındaki lezzetin 50 sene eski kadar olduğuna dikkati çekerek, “Kullandığım malzemeler bilcümle tıpkısı. Şerait hangi olursa olsun on paralık malzemeleri değiştirmedim. Hamuru ipince açarsan börek bayağı börek olur. Pişirmeye üstelik çokça ilgi edilmeli. Fırınımı dahi hiç değiştirmedim.” ifadelerini kullandı.

Share: