Antalya ve yer illerde “Zelzele Andaç, Çök Kapanca Tutun ve Tahliye Tatbikatı” yapıldı

Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur’birlikte, İçişleri Bakanlığı Kıran ve Müstacel Genişlik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Diyanet İşleri Başkanlığı teşrikimesai ile “Yer Sarsıntısı Yadigâr, Çök Kapan Tutun ve Tahliye Tatbikatı” gerçekleştirildi.

Antalya’birlikte İl Müftülüğünde yapılan tatbikatta, Ilbay Ersin Müellif, Müftü Nazif Fethi Yalçınkaya ve AFAD İl Müdürü Fevzi Timur da hazır bulundu.

Tatbikatta 4 fahri ve 16 AFAD personelinin yardımıyla “çök, kapan, tutun” yöntemi uygulanarak, 53 personel kıyamet toplantı alanına boşaltma edildi.

Ilbay Edip, kentte İl Müftülüğüne ilgilendiren 414 merkezde 13 bin 410 personel, kursiyer ve öğrencinin afet eğitimlerinin tamamlandığını söyledi.

Afetlere karşı en şanlı unsurun gerekli tedbirlerin alınması olduğunu tamlayan Kalem, “Deprem Türkiye’nin tıpkısı gerçeği. Burada yaptığımız yöntemlerin, tahliyenin ve toplantı alanına vürut sürecini bilcümle aile bireyleri öğrenmeli. Hareket ve kriz simultane bittabi akım edileceği noktasında bilinç kazanılmasını istiyoruz.” diyerek konuştu.

Kriz yerinde takkadak afetin değil, şuursuz akıntı etmenin bile birey yaktığını ifade fail Edip, mail zamanda Cenup Kore’bile panik nedeniyle yaşanan izdihamı hatırlattı.

Muğla

Muğla’nın biçim ilçesi Menteşe’dahi, Türkiye Diyanet Vakfı Kız Yurdunda yapılan tatbikatta, Muğla Valisi Orhan Semiz, Muğla İl Müftüsü Yaşar Çapçı ve AFAD İl Müdürü İsmail Özkan ve Kızılay Şube Başkanı Şadi Pirci hazır bulundu.

Tatbikatta senaryo gereği meydana mevrut 5,6 büyüklüğündeki depremin peşi sıra siren sesiyle yurttaki öğrenciler “çök, alengir, tutun” pozisyonunu aldı.

Sirenin peşi sıra ikinci uyarıyla öğrenci ve görevliler düzenlenen şekilde yurttaki odalardan çıkarak toplantı alanına geçti.

Yine senaryo gereği yurttaki görevlinin ihbarı üzerine içerde kalan iki can, AFAD ve UMKE ekipleri marifetiyle teskere ile çıkarılarak ambulansa taşındı.

Mahsur küsurat eksantrik iki kişi ise AFAD ve İtfaiye ekipleri aracılığıyla bulundukları alandan alınarak kurtarıldı.

İtfaiye ekipleri öğrencilere cuşiş tüpü istimal ve cuşiş sönüm eğitimi üstelik verdi. AFAD görevlileri ise kontrol kurtarma araçlarıyla ait bilgi aktardı.

İl Müftüsü Çapçı, bu tatbikatların mevki genelinde farkındalık oluşturulması için düzenlendiğine dikkati çekti.

Isparta

Isparta’üstelik Vali Münevver Baruş’un, İl Müftüsü Küçümseme Şahin’i ziyareti sırasında çalım ortamında sarsıntı alarmı verildi. Alarmın peşi sıra manevra gerçekleştirildi.

Ilbay Baruş, gazetecilere, etkinliğin hareket sırasında nasıl hareket edilmesi gerektiği açısından oylumlu olduğunu söyledi.

Tatbikatta “çök, fırıldak, tutun” hareketleriyle personelin birey güvenliğinin sağlandığını tamlayan Baruş, “Peşinden mevrut ikinci ikazla de herkesin binayı boşaltma edilmesi istendi ve bu bile başarıyla gerçekleşti. 1 zaman 10 saniyelik kabil gelişmemiş tıpkısı sürede bütün Müftülük personelimiz toplantı alanında toplandı. Bu şekilde temas deprem takkadak yapacağımız uygulamayı hayata geçirmiş olduk.” dedi.

Burdur

Burdur’da Kur’an kurslarında gerçekleştirilen tatbikata 750 öğrenci katıldı.

Vali Mualla Arslantaş’ın üstelik katıldığı Askeriye Kur’an Kursu’ndaki tatbikatta, senaryo gereği sarsıntı çabucak parçalanmamış öğrenciler elleriyle başlarını koruyarak masa ve sıraların altına girdi.

Yer Sarsıntısı sonrası Vali Arslantaş, öğrenciler ve öğretmenler binayı kontrollü şekilde boşalttı.

2022’nin AFAD Başkanlığınca zelzele tatbikatı yılı olduğunu anımsatan Vali Arslantaş, “Çocuklarımızın yer sarsıntısı üzerine amade ve şuurlu olduğunu gördük.” diyerek konuştu.

Share: