Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur’da fidanlar toprakla buluşturuldu

Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur’da, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü zımnında rekiz dikimi yapıldı.

Antalya’nın Cebel ilçesi Kirişçiler Mahallesi’ndeki ağaç dikim törenine katılan Ilbay Ersin Kalem Erbabı, ormanı ve ağacı sevdiklerini, gelecek nesillere henüz yeşil bir devlet terk etmek istediklerini söyledi.

Temiz albeni ve akarsu amacıyla ağacın önemini vurgulayan Yazar, geleceğe kan çevirmek için fidan diktiklerini tabir etti.

Antalya Orman Mıntıka Müdürü Vedat Ekinci birlikte Antalya’nın, 1 milyon 172 bin hektarla Türkiye’nin bildirme çok orman varlığına erbap ili olduğunu belirtti.

Kentin yüz ölçümünün yüzde 56’sının ormanlık düz olduğunu anlatan Dikici, “Sabık yıl Antalya’daki Cumhuriyet tarihinin genişlik büyük orman yangınında 60 bin hektar yandı. Bölgenin temizliği ağız ağıza tamamlandı. Yıl böylelikle birlikte yeşillendirme çalışmaları tamamen bitecek.” dedi.

Sosyal medyada “bölgenin imara açılacağı” yönünde uydurma iddialar olduğunu kaydeden Rençper, “Henüz önceki genişlik şişman cuşiş gene Taşağıl’da olmuştu. Orayı gezin. Bırakın imara açmayı bir kümes üstelik yapılmadı. Yanan bütün alanları orman haline ilam etmek için çalışıyoruz. Manavgat de 10 yıl bilahare ağız ağıza sakat haline dönecek.” diyerek konuştu.

Törende 3 bin 500 ağaç toprakla buluşturuldu.

Muğla

Muğla’bile 253 bin amut dikimi yapıldı.

Düzeyn mevkisindeki etkinlikte, önceki adına öğrenciler günün deme ve önemini tamlayan şiirler okudu ve umum oyunu gösterisi sundu.

Törende konuşan Vali Orhan Besili, iktisadi, ekolojik ve toplumsal açıdan şişman öneme cemaat ormanların, alınan nefesin ve suyun anne kaynağı olduğunu söyledi.

Türk kültürünün bitkiler ve hayvanlar karışma canlıların tamamına karşı merbutiyet ve şefkatle yaklaşılmasını öğütlediğini belirten Şişman, “Dikme ve orman sevgisini geliştirerek ati nesillerin mekân bilinciyle yetişmesini tedarik etmek, daha yeşil bire bir Muğla, elan yeşil bir Türkiye ve daha yeşil ayrımsız acun amacıyla Muğla’birlikte serencam 20 yılda 202 milyon 968 bin fidanı toprakla buluşturduk.” dedi.

DOĞRU Fırka Muğla Saylav Yelda Erol Gökcan ise dünyada orman alanlarını zait ender ülkelerin başında gelen Türkiye’nin 22,9 milyon hektar alanla, coğrafyasının yüzde 29’unun ormanlardan oluştuğunu kaydetti.

Muğla Orman Havza Müdürlüğünün orman yangınlarına alın hem açıktan hem karadan teknolojinin son imkanlarını kullanarak mücadele ettiğini dile getiren Gökcan, şöyle konuştu:

“2021 ve 2022 yılında Muğla’bile yanan sahalara kızılçam, karaservi, keçiboynuzu, yalancı akasya, erguvan, defne, zakkum gelmek üzere 3 milyon rekiz dikildi. Gelecek sene sonuna kadar Muğla’bile yanan alanlara 5 milyon ağaç dikimi hedefleniyor. Son 2 yılda Muğla’dahi meydana gelen yangınlarda hasar gören alanlara 215 ton evlat atıldı. Ormanlarımız gelecek nesle bırakacağımız yer balaban mirasımızdır. Yanan alanların da imara açılması katiyen bahis konusu değildir.”

Muğla Orman Mıntıka Müdürü Yasin Altın Varak ise Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Haset kapsamında düzenlenen etkinliğin, dünyadaki abuhava değişikliği ve toptan ısınmanın pahal etkilerinin artmasıyla henüz de ehemmiyet kazandığını söyledi.

Etkinliğe, İl Bitirmiş Küçümseme Komutanı Tuğgeneral Mehabetli Gemalmaz, İl Itimat Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, gelgel müdürleri, jandarmalar, polisler ve öğrenciler üstelik katılarak direk dikti.

Isparta

Isparta’bile 13 farklı yerde 14 bin 500 direk dikildi.

Etkinlikte, tören düzeni üyelerince martir ve gaziler hesabına dikilen fidanların sertifikaları martir ve gazi yakınlarına sunma edildi.

Ilbay Münevver Baruş de zat hesabına ayrılan fidanı toprakla buluşturdu.

Etkinliğe, Garnizon Komutanı Mümessil Miralay Mustafa Yiğit, Belediye Komutan Vekili Serkan Kayaç, kamu hava ve kuruluş temsilcileri, martir yakınları ve gaziler ile haddinden fazla sayıda mektepli katıldı.

Burdur

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İstiklal Yerleşkesi’nde oluşturulacak bal ormanı sahasında direk dikim töreni düzenlendi.

Törende, Burdur Orman İşletme Müdürü Sefahat Karataş, Orman Umumi Müdürlüğü çalışanları adına Türkiye Cumhuriyeti’nin kullanılmamış yüzyılına hazır olduklarını söyledi.

Orman varlığını her periyot tezyit etmek amacıyla uğraştıklarını vurgulayan Karataş, “Burdur’de 11 ayrı lokasyonda 12 bin 500 fidanımızı toprakla buluşturacağız.” diye konuştu.

Törene katılan Vali Mualla Arslantaş, tören düzeni üyeleri, bitirmiş ve polis ekipleri ile dallar, fidanları toprakla buluşturdu.

Share: