Antalya Büyüklük Opera ve Balesi “Sevil Berberi” operasını sahneleyecek

Antalya Heybet Opera ve Balesi, İtalya gır gır operasının şaheserlerinden akseptans edilen Gioacchino Rossini’nin “Sevil Berberi” operasını, 5 Kasım’da sanatseverlerle buluşturacak.

Antalya Büyüklük Opera ve Balesinden yapılan açıklamaya bakarak, Haldun Özörten’in sahneye koyduğu Sevil Berberi, Rossini’nin yaşamı boyu yazdığı 39 opera ortamında dünya sahnelerinin arz çok yeğleme ettiği eserlerin başında geliyor.

“Dünya eğlenceli opera sanatının arz mükemmel örneği” kendisine nitelendirilen eserde, Antalya Heybet Opera ve Balesi orkestrasını şef Kağan Koruyucu yönetiyor, korosunu ise önder Yordamlı Seyrek çalıştırıyor.

Eğlenceli operada görünüş Tayfun Çebi’ye, kostüm Nursun Ünlü’ye, koreografi Melda Özkan’a ve çerağ tasarımı ise Mustafa Eski’ye ait.

İki perdelik eserde “Figaro”yu Itibar Alpaslan, “Rosina”yı Tuğçe Oğuzülgen, “Derebeyi Almaviva”yı Enis Ok, “Dr. Bartolo”yu Açık Deniz Suna, “Külot Basilio”yu Düş Tarık Akçe, “Berta”yı Oya Vural, “Fiorello” ve “Subay”ı Toygarhan Atuner, “Uşak”ı Vural Vursavaş, “Noter” rolünü ise Berkan Balcı canlandıracak.

İspanya’nın Sevilla kentinde 17. yüzyılda geçen eserde, Zorba Almaviva’nın Madrid’de görüp bakraç olduğu evire çevire Rosina amacıyla kente gelmesi, sakat berberi Figaro’nun yardımlarıyla Rosina’nın vasisi Külot Bartolo’nun, servetine tutmak amacıyla kadınla evlenmeyi planlaması ve gelişen olaylar laf alınıyor.

Haşim İşcan Kültür Sarayı’nde 5 Kasım’da saat 20.00’de sahnelenecek eserin biletleri, Haşim İşcan Kültür Merkezi ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki opera gişelerinin yanı sıra “www.biletinial.com” internet adresinden gerçekleştirme edilebiliyor.

Share: