Anonsör ve gazeteci Halit Kıvanma, 97 yaşında yaşamını yitirdi

Aynı döneme işaret vuran duayen anonsör ve gazeteci Halit Övünme, 97 yaşında hayatını kaybetti. Yırtıkça anonsör, aynı süredir hastalıkla boğuşuyordu.

ACI HABERİ OĞLU VERDİ

Acı haberi Halit Iftihar’ın oğlu Ümit Övünç sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla verdi. Paylaşımında Ümit Övünç, “Halit Kıvanç’ı kaybettik. Bizimle birlikte sevenlerinin bile başı sağolsun. Cenaze 27’si perşembe, gün ortası namazından bilahare Zincirlikuyu Mezarlığı içindeki camiden kalkacak, benzeri mezarlığa defnedilecek” ifadelerini kullandı.

HALİT KIVANÇ KİMDİR?

1925 doğumlu Halit Övünme, mutedil öğretimini Pertevniyal Lisesi’nde, faziletli öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hususiyet Fakültesi’nde tamamladı. 3 ay kadar Siirt- Kozluk (deminden Batman’a bağlandı) ilçesinde hakimlik yaptı. Tabiiyet, Çevirmen, Özgürlük, Güneş özellikle girmek üzere mütenevvi gazete ve dergilerde yazar ve hoşgörülü kendisine peş düzey görevler aldı.

1953’te Yiğit Zirek ve Halit Talayer ile alay malay Türkiye’nin önceki günce spor gazetesi Türkiye Spor’u çıkardı. Aynı yıla mümasil İngiliz işaret kuruluşu BBC’bile çalıştı. Türkiye’üstelik radyo ve televizyon yayıncılığının gelişmesinde heybetli katkıları olan Kıvanma, Türk televizyonculuğunda bir nice “ilk”mağara adamı oldu. Olimpiyatlar ve iri uluslararası karşılaşmalarda sunucu namına görev aldı. FIFA Dünya Kupası’nı televizyondan sunan evvel Türk spikerdir. 10 FIFA Acun Kupası finalini radyo ve televizyonda nakletti.

UZUN YILLAR TRT’DE GÖREV YAPTI

Uzun yıllar TRT’de ekin-danışma, çalgı aleti cümbüş programları sunan Halit Kıvanma, 23 Nisan Millî Kaime ve Yavru Bayramları’nın birlikte elzem sunucusu oldu. Bayramlarda TRT Bala Şenliği’ni sunan Halit Kıvanma, serbest ayrımsız hayran kitlesine kavuştu. Harbiye Açıkhava Tiyatrosu ve İstanbul Spor ve Işporta Sarayı’nda çokça sayıda dinleti ve özel etkinliğin sunuculuğunu üstlendi. Bir Tane kanallı günlerin efsanevi sunucusu Halit Övünme, NTV Yayınlarından sâdır “Tele Safir” ünlü kitabında Türk televizyonculuğunu kaleme aldı.

Sunuculukta 50. yılını 2005’te benzeri jübileyle kutlayan Övünme, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TSYD ve başka kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200’ün üzerinde armağan aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla karşılaşma spikerliğine veda etti. Edip, spiker, sanatçı namına akseptans edilen Halit Iftihar, Türk halkına akman tıpkısı Türkçe ile etkili ve eğitici çalışmaları ile hizmet vermesinden ortalık Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi vasıtasıyla Kariyer Dalında büyük ödüle müstahak görüldü.

Kıvanç, NTV televizyonunda alışveriş günleri Halit Kıvanma’la Ustalar, NTV Radyo’de münasebet sabahları Mikrofonda Halit Övünç, ise NTV Spor’da Futbol Tıpkı Amor adlı programları sundu. Koyu ayrımsız Fenerbahçe taraftarı olan Halit Kıvanç, Fenerbahçe TV’de Efsanenin 100 Yılı ve Efsanenin Kullanılmamış Yüzyılı ünlü musahabe programlarını de sundu. Halit Kıvanç, antrparantez 2006 yılında Türkiye İş Bankası marifetiyle yayımlanan Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur ünlü kitabın üstelik yazarıdır. Iftihar, artist Müjdat Gezen ile yaptığı söyleşiyi kaleme aldığı kitapta, sanatçının yaşamını dağ ve tatlı yanlarıyla anlatmaktadır.

Share: