Ankaralılar, Kastamonu pastırmasını Kayseri pastırmasına yeğleme etti

Ankaralılar, Kastamonu pastırmasını Kayseri pastırmasına yeğleme etti

ANKARA – Ankara’de başlayan Kastamonu Lansman Günleri’ne mevrut vatandaşlar, Kastamonu pastırmasının Kayseri pastırmasından elan bol olduğunu argüman etti.

Başşehir Budun Bahçesi’nde planlı Kastamonu Lansman Günleri’nde Kastamonu’nun yöresel lezzetleri tezgahlarda yerini aldı. 17 Kasım’üstelik başlayan Kastamonu Lansman Günleri’nde Taşköprü sarımsağı, tirit, kuyu kebabı, şişko savuşturmak, siyez bulguru, pastırma ve daha onlarca Kastamonu lezzeti ziyaretçilere sunuldu.

Kastamonu’nun lokal lezzetlerine ilişki gösteren Ankaralılar, festival aracılığı ile dernekevi lezzetleri tadarken satın almayı bile ihmal etmedi.

Ankaralılara bakarak Kastamonu pastırması elan mebzul

Kastamonu Lansman Günleri’ne katılan başkentliler pastırma standına atak etti. ‘Kayseri pastırması mı yoksa Kastamonu pastırması mı’ sorusunu üstelik karşılıksız bırakmayan vatandaşlar, Kastamonu pastırmasının henüz iyi olduğunu sav etti.

“Kayseri’ye fark atacağız”

Kastamonu Lansman Günleri’ne katılan bire bir vatandaş, Kastamonu pastırmasının doğallığından bahsederek, “Kastamonu’nun herhangi bir şeyi doğal pastırması dahi adamakıllı. Bakın ego size söyleyeyim ayırt atacağız Kayseri’ye haddinden fazla ayırt atacağız. Kayseri’ye birlikte imtina etmek duyuyorum ama Kastamonu aliyyülâlâ, ürünler yetkin, bütünü tabii” dedi.

Bir başka yurttaş ise kesinlikle Kastamonu pastırmasını yeğleme ettiğini dile getirirken, “Saf ortamda kuruyor, ormanın serinliğinde, herhangi bir şekilde adamakıllı” diye konuştu.

Kastamonu’nun yerel lezzeti kuzu tandır de vatandaşlardan rabıta gördü

Kastamonu Tanıtım Günleri’ne üzere Ankara’ya mevrut Kastamonulu tıpkı vatandaş, yerel lezzetleri olan kuzu tandırını tanıttı. Kastamonu yemeklerini öncelemek amacıyla Ankara’ya geldiklerini belirten vatandaş, “Ankara Kastamonu, Kastamonu Ankara’sız olamaz. Kuzu tandırımız, toprak güveçlerde pişerek burada sunuluyor. Ayriyeten bu kuzudan kuyuda üstelik pişeni var. O bile yanık zat buharıyla kuyu kebabı olarak müşterilerimize sunulmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kastamonu Tanıtım Günleri, 20 Kasım’a büyüklüğünde Başkent Ulus Bahçesi’nde bitmeme edecek.

Share: