Ankara’da cemevlerine hücumcu sanıktan inanılmaz defans: O çevrim kendimi mehdi zannediyordum

Ankara Mamak’ta mevcut Şah-ı Merdan Kültür Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Sivas Divriği Gökçebel Derneği ile Asıl Fatma Cemevi ve Çankaya ilçesinde bulunan Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi’ne 30 Orak Ayı 2022’dahi hücum düzenlendi. Ahmet Şair Karaca, girdiği cemevlerinde içeride oturanların konusunda iskemle fırlatıp, biri stoper aletle 2 kişiyi yaralayarak kaçtı.

SALDIRGAN TUTUKLANDI

Polis, agresif Ahmet Saz Şairi Karaca ile onunla bağlantılı olduğunu tespit edilen Baver G. ve Çağcıl Duygusal B.’yi Eskişehir’üstelik gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerinin peşi sıra adliyeye sevk edilen şüphelilerden Esmer tutuklanırken, değişik 2 kaknem adli kontrol şartıyla azade bırakıldı.

İDDİANAME DÜZENLENDİ

Savcılık olayla ilişkin soruşturmasını tamamlayarak iddianame düzenledi. İddianamede, çirkin Kişmiri’nın akılsal dengesinin durumunda olup olmadığı yönünde tabir alınması üzere Ankara Kent Hastanesi’nde 3 hafta rasat altına alındığı ve “cezai ehliyetinin bulunmadığı” yönünde görüş bildirildiği belirtildi. Anket tamamlandıktan sonraları 1’i vakfedilmiş 3 sanığın yargılanmasına başlandı.

“CEZAİ EHLİYETİ BILCÜMLE”

63’üncü Asliye Ukubet Mahkemesi’nde tanıdık duruşmaya, vakfedilmiş maznun Ahmet Ozan Kişmiri ile tutuksuz sanıklar Baver G. ve Çağdaş Birey B. Patırtılı ve Kaynak Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Canip avukatları ve seyirciler de duruşma salonunda amade bulundu. Mahkeme başkanı, ilk duruşmada sanığın karın sağlığının yerinde olup olmadığına ilişkin İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan (ATK) tabir rica edildiğini hatırlatarak rapora göre cezai ehliyetinin tüm olduğunu belirtti.

“O DÖNÜŞ KENDİMİ MEHDİ ZANNEDİYORDUM”

Ardından defans için meze sunulan maznun Yağız, olaydan evvel İstanbul’daki ailesinin yanından ayrılıp Eskişehir’deki arkadaşlarının yanına gittiğini belirtti. O çevrim herkesten şüphelendiğini ifade eden Kişmiri, “Adımın Ahmet olması, yaşımın 24 olması gibi bir nice özdek mehdiyi belen ediyordu. O çağ kendimi mehdi zannediyordum. Cemevleri üzerine keskin şeyler söyleniyordu. Cenabıhak tarafından bana görev verildi ve saldırdım. Ben tutuksuz yargılanmak istiyorum. Avukatlar bana istediklerini sorabilirler. ‘Mehdi’ kurgusu yaptığımı söylüyorlar. İnternetten araştırdığımda, hadis kitaplarından baktığımda ve 24 yaşında olduğum için adım dahi Ahmet olduğu üzere mehdi olduğuma inandım, kim olsa inanırdı. Atatürk unsur ve inkılaplarına ilişkin bire bir gencim” dedi.

“OZAN’IN BEYNİNİN YIKANDIĞINI DÜŞÜNDÜK”

Tutuklanmadan sanık Baver G. birlikte, “Ahmet Âşık, detaylı müddet benim telefonumu engellemişti. Olaydan bire bir periyot geçmiş engeli kaldırıp, ‘Amcam beni öldürmeye çalışıyor, bana büyü yaptılar’ şeklinde tasa attı. Eskişehir’e karışmak istediğini söyleyip lüp konumunu istedi. Bilahare sabaha alın kaldığımız yere geldi. Henüz bilahare saldırıları gerçekleştirdiğini öğrendik. Biri ya de birilerinin Şair’ın beyninin yıkandığını ve bu nedenle bu saldırıyı gerçekleştiğini düşündük. Ayrıksı benzeri öz bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

“UZUN SÜREDİR GÖRÜŞMÜYORDUK”

Tutuklanmadan maznun Çağcıl Duygusal B. de, suçlamalar akseptans etmediğini, dosyanın ana mağdurunun kendisi olduğunu söyleyerek, “Aynı dersim vardı verilmek için. İzmir’e değişmez periyot açmak üzereydim. Eskişehir’e giderken Baver da benimle geldi. Baver, evden çalıştığı üzere hangi şehirde olduğu kip fark etmiyordu. Baver ile 2-3 dönme Eskişehir’dahi kaldık bilahare KPSS üzere ego İzmir’e döndüm. Baver, Saz Şairi’ın Eskişehir’e geleceğini söyledi; şaşırdım. Çünkü Saz Şairi bizi rastgele yerden engellemişti. Detayli süredir görüşmüyorduk. Eskişehir’e döndük, Ozan birlikte geldi. Amma tün evden kaçmış. KPSS için İzmir’e gittim bilahare beni gözaltına alıp Ankara’evet getirdiler” dedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Savunmaların arkası sıra tutuklu maznun Ahmet Ozan Karaca hakkındaki hatır sağlı raporunun Adli Tababet Kurumu Dip Kurulu’ndan baştan kâm edilmesine karar verildi. Mahkeme, 22 Mart’a ertelendi.

Share: