Ankara haberleri! Ankara Büyükşehir, Site Genelinde Teftih ve Dere Intikal Köprüsü Çalışmalarını Sürdürüyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, hem bir zamanlar yaşanan sel felaketlerinin izlerini silmeye hem da yaşanması beklenen eskimemiş afetlerin sonuçlarını yeryüzü örgen dökmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Olgun İşleri Kat Başkanlığı bu kapsamda 24 ilçede mecmu 201 noktada açma ve öz intikal köprüsü çalışması başlattı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, başta dominant ve akarsu taşkınlarından etkilenen bölgeler tutmak üzere Başkent’in birçok noktasında menfez ve dere geçiş köprüsü yapımına başladı.

Çalışmalar kapsamında; yıpranan, ev küsurat evet bile kullanılamayacak ağıl gelen şerh ve dere geçiş köprüleri yenilenirken, henüz ilk tılsım alınmayan riskli noktalarda da vatandaşların can ve dünyalık güvenliğinin sağlanması üzere eskimemiş imalat çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Malumat işleri Daire Başkanlığı, ihalesi tamamlanan toplam 24 ilçedeki 201 noktada çalışmalarını sürdürürken, bugüne kadar 35’ten fazla teftih ve öz intikal köprüsünün imalatını yaptı.

Altındağ, Ayaş, Çubuk, Haymana, Kahramankazan, Kızılcahamam ile Şereflikoçhisar ilçelerinde yapılan keşifler sonucunda riskli olduğu tespit edilen 10 noktada ise çalışmaların kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.

Ankara’nın 24 ilçesinde dere ve su yataklarında gerçekleştirilen çalışmaların, Celal Su İşleri Umumi Müdürlüğü (DSİ) aracılığıyla onaylanan projelerle gerçekleştirildiğini tamlayan Haber İşleri Kat Başkanlığı Sanat Yapıları İnşaat Yapım Şube Müdürlüğü Altyapılar Şefi İsmail Yıldırım, “Yapmış olduğumuz açma ve köprü çalışmaları Ankara’nın muhtelif yerlerinde devam ediyor. Bu süreçte, meydana gelen felaketlere sadık namına birey ve mal kayıplarını önlemeyi hedefliyoruz” dedi.

Saika, şöyle devam etti:

“Bunları hep beraber yaşadık, gene bire bir şeyleri yaşamamak adına halkımızın güvenliğini uydurmak üzere menfezlerimizi DSİ onayıyla yapıyoruz. Bunlar bizim gelecekteki yollarımızı, ulaşımımızı daha canlı kullanmamızı birlikte sağlayacak. Mansur Başkan’ımızın bile bu konudaki hassasiyetini ayn önünde bulundurarak, yapmış olduğumuz imalatlar halkımızın daha metin ulaşımını sağlayacak. Ankara genelinde 24 ilçemizde 35’i çok menfezimiz bitmiş durumda ve önümüzdeki tıpkısı almanak süreçte 200’ün üzerinde projelendirilen küşat ve köprüyü tamamlamış olacağız.”

Çalışmaların tamamlanmasıyla; biçim ve ilçelerde meydan alan yollar sel üzere afetlere karşı korunurken, beklenir fert ve mülk kayıplarının de önüne geçilmesi hedefleniyor.

Share: