Ankara gündem haberleri… Ankara Üniversitesinden “5. e-BEYAS Sempozyumu”

Ankara Üniversitesince planlı 5. e-BEYAS Sempozyumu’nda “Metaverse ve Bilgi Yönetimi” ana temasıyla “e-Doküman Yönetimi, e-Arşiv, NFT, Bili Merkezleri ve Vukuf Güvenliği” ast başlıkları ele alındı.

Ankara Üniversitesi Bilgi Idare Sistemleri Belgelendirme ve Bilgi Güvenliği Merkezi, Doküman Yönetimi ve Arşiv Sistemi Koordinatörlüğü, Hikmet İşlem Kat Başkanlığı ile Bilgi Yönetimi Dergisi hisse senedi birliğiyle TEKNOKENT Konferans Salonu’nda “5. e-BEYAS Sempozyumu” düzenlendi.

Ankara Üniversitesinden yapılan açıklamaya bakarak sempozyumun açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Kavi Kıratlı, hikmet ve belgeye hızla ulaşılabilen, belirgin, bereketli ve etken tıpkısı kurumsal yapının, kamu gelgel ve kuruluşlarının sunma kocaman ihtiyaçlarından biri olduğunu belirtti.

Bilgiye bilge olmanın, kurumların sunu mefret önceliği haline geldiğini kaydeden Kıratlı, bürokrasinin azaltılması ve bilginin yönetilebilmesi hedeflerinin gerçekleştirilmesi üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan e-Celal uygulamaları ile alay malay Elektronik Doküman Idare Sistemi (EBYS) programlarının kullanımının üstelik güç oranda arttığını ve yaygınlaştığını aktardı.

1 milyar lira tasarruf

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı kendisine gurur ve kuruluşların uyum zarfında çalışmalarını nail olmak ve bürokrasinin performansını arttırmak için hem fiziksel hem da elektronik ortamdaki belge idare süreçlerinin kalitesini artırmaya müteveccih terbiye ve koordinasyon faaliyetlerini sürdürdüklerini anlatan Kıratlı, belgelerin çıktılarının alınmaması ve elektronik ortamda saklanması sonucu yaklaşık 1 milyar TL tasarruf sağlandığını bildirdi.

Ünüvar: “Bilgi güçtür”

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar birlikte tarihi 1842’lere dayanan Ankara Üniversitesinin kökü derinde, ufku giderek olduğunu vurgulayarak, “Bugün 5’incisini düzenlediğimiz sempozyumda metaverse konuşulacak, doğacak teknolojik bilgi yönetimiyle ilgilendiren süreçler konuşulacak ve Ankara Üniversitesi bu süreçlerin bütün içinde.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’birlikte NFT dersini müfredatına koyan önce üniversitenin Ankara Üniversitesi olduğuna dikkati çekici Ünüvar, şu bilgileri verdi:

“Ankara Üniversitesi haddinden fazla fazla bilgelik üreten tıpkısı darülfünun. Vukuf ayrımsız yığın esasta. O yığını siz analitik bire bir sürece bağımlı tutmazsanız, şişman aynı kitle şeklinde karşınıza kazanç ve o sizin için angarya peki. Halbuki o bilgiyi akla yatkın kullanırsanız, o size kısık tamam. Zımnında bilgiyi koparmak gerçekten bunaltıcı ama bilgiyi soldurmak daha kısık. Özetle bilgi güçtür.”

Metaverse üstüne amme yararına uygulamalar

TÜRKSAT Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, bilginin üretilmesi, tasnifi, paylaşılması ve bilgiye ulaşım hızındaki yükselişle insanlığın adeta bire bir vukuf taarruzu ile karşı karşıya kaldığını aktardı. Ertok, bakir düzene kıç uydurmanın yolunun ise buna yetişmekten öte bilgi toplumu olabilmekten ve çağın gerisinde kalmamaktan geçtiğini vurguladı.

Son dönemde hele blockchain, yapay zeka ve mevhum temel konularındaki yeniliklerin, bilişim dünyasının fiziksel dünyaya etkisini artıracak nitelikte olduğunu kaydeden Ertok, TÜRKSAT’ın bu noktadaki gelişmeleri yakından takip ettiğini ve AR-Ge çalışmalarını bu yönde genişlettiğini belirtti. Ertok, Türkiye’nin elektronik heybet uygulamalarından sorumlu bünye yerine metaverse üstüne kamu yararına icraat imar etmek üzere çalıştıklarını anlattı.

Share: