Amfibi Akın Timleri, karada ve suda düşmana imtina etmek salıyor

Türk Silahlı Kuvvetlerinin hem karada hem birlikte suda görev yapabilen, dar içi ve dışında eke görevler örümcek Iki Yaşamlılar Atak Timleri, “daima hazır” sloganıyla eğitimlerini aralıksız sürdürüyor.

İzmir’in Foça ilçesinde konuşlu Deniz Kuvvetleri Komutanlığının Amfibi Deniz Piyade Tugayı bünyesinde, kuvvet himaye tedbirlerinin uygulanması, gemiye ayazlık, kontrol, bahir haydutluğuyla mücadele, daraç ve sığ sulardan geçişlerde güç koruması, savaşçı olmayanların tahliyesi kabilinden görevlerin namına getirilmesi üzere 2010’bile Yüzergezer Ofans Timleri kuruldu.

Subay, astsubay ve bilirkişi erbaşlar arasında komando er asıl kursunu başarıyla bitirip atış, spor, fiziki sürücü belgesi, tavır kadar sağlam testleri geçen personel, Yüzergezer Ofans Timi kursuna katılabiliyor.

Yaklaşık 8 haftalık kip kursu başarıyla mütemmim personel, elan bilahare özel timlerde görev almaya başlıyor.

Yüzergezer Bahir Yaya Sancak Komutanlığında vazifeli amfibi deniz piyadeleri, time katıldıkları andan itibaren, fiziksel ve askeri yönden üstün standartlara ulaşmaları için değişik alanlarda özel eğitim alıyor.

Yüzergezer Ofans Timi, hususi görevlere müteveccih teorik ve kılgısal eğitimlerin beraberinde spor ve atış konusunda de “eğin düzeyde” yetiştiriliyor. Su zarfında bile karadaki kadar acul debi edebilmeleri dolayısıyla “timsah” yerine adlandırılan, dosta yiğitlik, düşmana ürkmek veren yüzergezer deniz piyadeleri, güne sporla başlayıp eğitimlerini özel eğitim alanları ve denizde sürdürüyor.

Güç, kondisyon ihya parkurunda fiziksel peklik üstüne eğitilen tim, atış üstüne da arz iyisi olmaları amacıyla özenle yetiştiriliyor.

Komando eğitiminden geçen “timsahlar”, bottan akım halindeki gemiye balkon, halatla helikopterden inme, kaçma-kurtulma, herhangi bir çeşit arazi şartlarında hayatta kalma, müstakbel dozaj yüzme kabil eğitimleri üstelik icra ediyor.

Anadolu Ajansı ekibi, mikro içi ve daraç dışındaki birçok it canlı yerde çalışkan namına görev yapan Amfibi Cüretkâr Timlerinin meskun ve merbut mevki, atiklik, stres altında atış, botlarla denizden karaya tart, helikopterden hedefi 12’den vurma, çalışkan platformda atış kadar birbirinden pek eğitimini görüntüledi.

Hedefleri tamam isabetle vurdular

Yüzergezer timleri, teferruatlı mesafedeki alelade hedefleri belirlenen noktalardan tamlık çıkmış vurdu. Parkur faaliyetlerini de başarıyla güzeşte timler, denizde tatbikat kabiliyeti erdemli botlarla emisyon yaparken, karada dahi görevlerini başarıyla yürüttü.

Stres altındayken birlikte gözle görülmesi sakil nesneleri garaz şaşırmadan aylak ağıl getiren “timsahlar”, helikopterden birlikte karadaki hedefi üzücü antlaşma atışıyla 12’den vurdu.

“Timsahlar”ın başarıyla gerçekleştirdikleri bottan cereyan halindeki gemiye gezinti, gemiyi ele nakil kabil eğitimleri, adeta iş filmlerinin sahnelerini aratmadı.

Gemiye gezinti harekatında, hedefe botlarla kamu teçhizatlı ilerleyici tim, geminin komutasını ele geçirmek üzere serencam hazırlıklarını yaptı.

Risk faktörlerini değerlendirerek geminin bordasından aşağı bırakılan “iblis çarmıhı” basamağıyla güverteye çıkan tim, kendilerine emniyetli nahiye ve toplantı noktası belirledikten sonra gemide çoğalma tekniklerini kullanarak operasyonu tamamladı.

“Son yavru yerel ve milli cebe teçhizatla donatılıyorlar”

Set komutanı ilçebay, AA muhabirine, mazisi, gösteriş ve şerefle dolu Iki Yaşamlılar Deniz Piyade Tugayı bünyesindeki Yüzergezer Ofans Timlerinin, hususi yerine yetiştirildiğini ve nazik görevlerde düz aldığını anlatım etti.

Söz konusu timin, komando asıl kursunu başarıyla tüketici, fiziksel yeterliliği bilcümle, atış kabiliyeti yüksek, subay, gedikli ve ehlivukuf erbaşlar ortada gönüllülük esasına bakarak seçildiğini vurgulayan kaymakam, şunları kaydetti:

“Gemiye ayazlık ve emniyete kabul etme, helikopter harekatı, bot harekatı, esas ve taktik atışlar, meskun mahal muharebesi, EYP farkındalığı ve bayağı bağlantı taktikleri konularındaki 8 haftalık kursu başarıyla mütemmim personel, Yüzergezer Akın Timi sertifikası alarak tim personeli olmaya hak kazanır. Yüzergezer Hareketli Timlerinde vazifeli cümle personel, donatı namına günümüz teknolojisine makul akıbet evlat yerel ve milli silahlarla donatılmaktadır. Iki Yaşamlılar Cüretkâr Timlerimiz, Nazik Alemdar Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, Semavi Yurt ve Bahir Kuvvetleri Komutanlığımızın bayrağımızı dalgalandırdığı rastgele yerde rastgele çeşit mütehammil koşullara rağmen, daima hazır sloganıyla görevlerini kudretli şekilde icra etmektedir.”

Amfibi Atılım Timleri, Hakkari ile Suriye’birlikte Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı harekatları bölgelerinde terörle savaşım, Afganistan’da azimli destek misyonu barışı sübvansiyon, Arnavutluk’ta insancasına müzaheret harekatı ve Akdeniz Kalkanı Harekatı kapsamında Şarki Akdeniz’de kucak esirgeme kabilinden birçok görevi başarıyla adına getirdi.

Share: