Ambulanslarda kullanılacak ultrason cihazları önce müdahaledeki başarıyı artıracak

Van’de İl Keyif Müdürlüğü esenlik çalışanlarına, evgin vakalara ilk müdahalede başarı oranının artırılması, kişileştirme ve tedavinin hızlandırılması üzere ambulanslarda ultrason cihazının kullanılmasına müteveccih eğitim veriyor.

İl Afiyet Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında ambulanslarda kullanılmaya başlanacak ultrason cihazlarıyla sağlık çalışanlarının, durumu ciddi olan hastaların hastaneye nakli sırasında muktezi görüntülemelerini yaparak zamandan tasarruf sağlanması hedeflendi.

Van İl Keyif Müdürlüğü Keyif Hizmetleri Başkanlığı, kentteki paramedik ve ivedili tababet teknisyenlerine ultrason eğitimleri vermeye başladı.

Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzman Doktor Mehmet Tatlı, AA muhabirine, hastaya önce müdahalede antlaşma kaybını buyurmak için projeyi Türkiye’de ilk kez Van’da başlatacaklarını söyledi.

Projeyle UMKE, 112 Acil Sağlık ekiplerinin yaptığı tespitler sebebiyle hastaların hastaneye götürüldüğünde henüz hızlı engelleme edilme şansı bulacağını anlatan Şekerli, şu bilgileri verdi:

“İl Afiyet Müdürlüğü Esenlik Hizmetleri Başkanlığı yerine ilimizdeki ambulanslarımızda sayrılarevi öncesi ivedili afiyet hizmetlerinde ultrason kullanımını gündemimize aldık. Bununla ilişik türlü çalışmalar yapmaktayız. İlk etapta ilimizde şifahane öncesi sağlık hizmetlerinde yani 112 Müstacel Keyif, UMKE ekiplerimizdeki paramedik, müstacel tıp teknisyeni arkadaşlarımıza ultrasonografi eğitimleri vermeye başladık. Sayrılarevi öncesi ultrason gerçekte çokça yeni tıpkısı molekül değil, dünyada kullanan ülkelerin örneği var amma tığ ülkemizde üstelik bunu Van’dan başlatmak istedik. Çok gücük zamanda dünyadaki örneklerinin çokça ötesine geçmeyi planlıyoruz ve ülke geneline birlikte yayılmasını sağlamaya çalışacağız.”

“Hızlı müdahale şansı olacak”

Acil vakalarda hastalara hızlı müdahalelerle birçok hayatın kurtarılabileceğini vurgulayan Şekerli, “Ant eşittir maltalık” düsturuyla özelikle evgin hastalara evvel müdahaleyi yapacak ekibin, hastanın sorununu hastaneye taşıdığında tayin etmesinin cesim olduğunun altını çizdi.

Projeyi bu nedenle çokça önemsediklerini anlatan Tatlı, “Söz Gelişi beyin zarfında yaralanması olan benzeri hastanın eğer 112 ekipleri eliyle tespiti yapılırsa hastaneye geldiğinde acul engelleme şansı olacak. Ekiplerin sunu balaban yardımcısı olacak ultrason eğitimlerini ilk olarak Van’bile yapacağız. Ultrason, hastanın hayatını etkileyeceğine inandığımız aynı konudur. Damar yolu açılamayan hastalarda damar yolu açılmasını, bağırsak organlarda oluşacak zararın tespitini kolaylaştıracak. Akciğer ya üstelik karaciğer yaralanmaları daha hızlı tayin edilebilir. Hastanın kardiyak durumu henüz aceleci tespit edilip ilk tedavisi tekrar ambulanslarımızda başlayabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

-“Esenlik hizmetlerindeki kaliteyi artıracak”

Bu soy çalışmaların esenlik hizmetlerinin kalitesini artıracağını vurgulayan Tatlı, şöyle devam etti:

“Hastanın evvel değerlendirilmesi ne büyüklüğünde ongun olursa onun devamı birlikte henüz ferah olacaktır. Bu çalışmaya dernekevi kendisine başladık ama haddinden fazla aşkın arzu geldi. Site dışından de murat gelince katılım sayımızda artma yaptık. Bu eğitimlerin devamı ati ve bodur zamanda parçalanmamış ekiplerimize ultrasonografi eğitimi vermeyi amaçlıyoruz. Bu eğitimlerle inanıyorum ki şifahane öncesi esenlik hizmeti ekiplerimizin hastaya bakış açıları değişecek. Arkadaşlarımızın, hastanın tedavisinde, tanısında henüz çalışkan rol alarak mesleklerini artık seveceklerine inanıyorum.”

Eğitime katılan Sivas Azamet Hastanesinde işyar Evgin Tababet Uzmanı Behnan Gülünay, “Ülkemizde ambulanslarda ultrason cihazı kullanılmaya başlanırsa tanılama zamanı kısalacak ve müdahale daha pratik olacak. Makul yönlendirme açısından bize haddinden fazla avantajları olacak.” dedi.

Van’birlikte 6 yıldır görev eden paramedik Gülşah Ertaş dahi eğitim yardımıyla artık henüz aceleci tanı koyup dirimsel vaziyetler amacıyla daha aceleci kararlar alabileceğini ifade etti.

Kendilerini geliştirme konusunda muhteşem ayrımsız vesile elde ettiklerini nâkil Ertaş, “Ambulanslarda kullanılacak bu teknolojiyle debi halinde de hastaya tanıyı koyabileceğiz. Hastayı yer bodur zamanda hastaneye götürdüğümüzde doktora tanısı üstüne çabuk müdahale imkanı sağlayacak ve daha fazla avlu kurtarılacaktır.” diyerek konuştu. ???????

Share: