Amasya’da Ziyaret Barajı’na 100 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

Amasya’da bu yıl 100 bini Müzakere Barajı’na olmak için 850 bin balık çocuk akarsu, gölet ve barajlara bırakıldı.

Suluova ilçesinde cıvıltı gösteren Yedikır Su Ürünleri Istihsal İstasyonu’nda yetiştirilen çocuk sazanlar, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Amasya İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin ve Ülfet Belediye Reisi Mehmet Güllabi vasıtasıyla planlı törenle suya salındı.

Vali Masatlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suluova’da üretimi yapılan balıkların Türkiye’nin bir nice ilinde mevcut göl ve barajlara salındığını söyledi.

Söz konusu istasyonda 9 milyon sazan balığı yavrusu üretildiğini anlatan Masatlı, şunları söyledi:

“Amasya, tarım ve hayvancılığın alçak adına yapıldığı tıpkı ilimiz. Son 2 yılda buna bire bir bile su ürünlerini eklemiş bulunuyoruz. Su ürünleri üretim istasyonumuz, geçen yıl Ululuk Su İşlerinden, Ekincilik İl Müdürlüğümüze devredildi. İstasyonumuzda başta sazan ve Mersin balığı yavrusu doğmak amacıyla değişik türler yetiştirilmeye başlandı. Güzeşte yıl 4 milyon olan sazan yavrusu üretimi, bu yıl 9 milyona yükseldi. Amasya’da yetiştirilen 9 milyon bala balık, 13 ilde suya bırakıldı. İlimizde ise 100 bini Görüşme Barajı’na kalkmak üzere 850 bin yavru balığı sularımıza bıraktık.”

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz ise hedeflerinin, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 milyon yavru balığı su ile buluşturmak olduğunu belirtti.

Türkiye’nin çupra ve levrek yetiştiriciliğinde acun lideri olduğuna dikkati çekici Yılmayan, “2021 yılında Türkiye’da, 73 ilde 903 kaynağa 65 milyon yavru balık bıraktık. 2022 yılında hele kendimize henüz iri ayrımsız hedef koyduk. 84 milyon balık, kamu üs ve barajlara bırakılacak. 2023 hedefimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı zımnında 100 milyon çocuk balığı suyla buluşturmak. Biz çupra ve levrek yetiştiriciliğinde acun birincisiyiz, alabalıkta ise dünya ikincisiyiz. Siktirici bu göz bizim için yıldızı projektör tıpkısı departman.” dedi.

Yılbaşından bu yana Yedikır Su Ürünleri Istihsal İstasyonu’nda yetiştirilen 9 milyon yavru balık, Tarım ve Orman Bakanlığının “Su Kaynaklarını Balıklandırma Projesi” kapsamında Amasya, Çankırı, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Kalaba, Sinop, Samsun, Sivas, Trabzon, Tokat ve Yozgat’taki 178 akarsu kaynağına bırakıldı.

Share: