Almanya Başbakanı Scholz: “Ukrayna’yı desteklemeye bitmeme edeceğiz”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, “Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğiz. Rusya, savaşın dikte edilmiş tıpkı barışla sonlanmayacağını anlamalıdır” dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, başşehir Berlin’de planlı matbuat toplantısında açıklamalarda bulundu. Scholz, toplantıda Covid-19 salgını ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında mütezayit fiyatlar ve efdal erke faturalarıyla mücadele eden insanlara yardım etmek için kazanç indirimi bile karışma görünmek üzere bakir aynı tedbir paketi sözü verdi. Maliye Bakanı Lindner’ın idrak planlarını çokça yarayışlı yerine nitelendiren Scholz, bulunan enerji ve enflasyon krizinde vatandaşları desteklemeye sürmek istediklerini açıkladı. Hem yardım alanlarının hem de düşük veya ölçülü gelirli kişilerin desteklendiğini söyleyen Scholz, başka yıpranmamış müzaheret paketlerinin olacağını ve paketlerin bütün tutarının 30 milyar euro olduğunu duyurdu.

“Amacımız hiç kimsenin çözülemeyecek sorunlarla karşı karşıya kalmamasıdır”

Hartz IV sisteminin hesabına elan faziletli asgari ücret, bölük yardımlarında iyileştirmeler, gelecek sene amacıyla planlanan yurttaş yardımları gibi önlemler alınacağından bahseden Scholz, “Amacımız hiç kimsenin çözülemeyecek sorunlarla karşı karşıya kalmamasıdır” dedi. Scholz, mütezayit enerji fiyatlarına rağmen Almanya’daki olumlu istihdam durumuna birlikte atıfta bulunarak, “Zorlaşsa de bu dönemi gani kundaklamak amacıyla seçme kalem şansımız var. Vatandaşları bekâr bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

“LNG terminalleri kış aylarında devreye girecek”

Sıvılaştırılmış gaz (LNG) terminallerinin kışın faaliyete geçmesinin planlandığını belirten Scholz, geçmiş sıvılaştırılmış gaz terminallerinin ati yılın başında bağlanacağını açıklayarak, “LNG terminallerinin devreye alınması dakikasında ilerliyor. Gaye, gelecek sene boyunca cins olduğunca haddinden fazla sayıda terminali çalışır duruma lütfetmek” dedi.

Şu anda gaz temininin fiyatlı olduğunu tamlayan Scholz, Rus petrolü üzere tavan denk görüşmelerinde ilerleme olduğunu söyledi. Hakeza aynı karşılık sınırının yalnızca

küresel yerine kombinasyon edildiğinde işe yarayacağının altını çizen Scholz, Portekiz’den İspanya ve Fransa üzerinden Mutedil Avrupa’ya geçecek kullanılmamış aynı boru hattından yana olduğunu açıkladı. Çağ enerjisinden rüzgar enerjisine yenilenebilir enerjinin genişletilmesi gerektiğini vurgulayan Scholz, taşıl kaynaklardan müstakil oluşmak için vacip sınai modernleşmeyi sağlamanın bir tane yolunun bu olduğunu söyledi.

“Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğiz”

Ukrayna-Rusya savaşına birlikte değinen Scholz, Rusya’nın Ukrayna’de başlattığı savaşı bildirme nazik saha okuma kendisine nitelendirerek, Almanya’nın Ukrayna’yı finansal ve askeri olarak desteklemeye devam edeceklerinin altını çizdi. Scholz, savaşla ilişik kendisine, “Rusya Celal Başkanı ve siyasal liderleri savaşın dikte edilmiş benzeri barışla sona ermeyeceğini anlamalıdır” ifadesini kullandı. Rusya’nın çekişme suçu işlediğini söyleyen Scholz, sorumluluğu Rusya oran başkanının taşıdığını söyleyerek, “Bu benzeri suç savaşıdır, buna hiç tereddüt yok” dedi.

“Warburg Bank’ta politik iktidar yok”

Scholz, Hamburg Warburg Bank’ın karıştığı cum-ex rüşvet skandalında siyesi sorumluluğu reddederek, “değme siyasal tartı olduğuna dair benzeri sav yok” dedi. Scholz, Bundestag’ın bozuk SPD üyesi Johannes Kahrs’ın kasasındaki para üzerine ise tek öz bilmediğini söyledi.

“Gidiş Geliş ışığı çalışıyor”

Scholz, “trafik ışığı koalisyonu” olarak adlandırılan koalisyon hükûmeti hükümetinin akıbeti üstüne ittifakın periyot sonuna kadar süreceğine inandığını ve ayrıca detaylı vadeli planların olduğunu söyledi. Hükümetin öngörülemeyen bir nice sorunla karşı karşıya olduğunu tamlayan Scholz, “Üç partili hükümetlerin gerçekçi olduğunu akseptans ediyorsanız, ülkenin geleceği için üç partili önerilerin yapıldığını dahi akseptans etmelisiniz. Trafik ışığı çalışıyor” şeklinde konuştu. – BERLİN

Share: