Aksaray’da Zabıtaya Kızıp Kavunları Yere Döken Gezmen Vandöz Gökhan Edvar: “Ben Orada Arakçılık Yapmıyorum, Ekmeğimi Kazanıyorum”

KEMAL ONUR ATALAY

Aksaray’de zabıtaya kızıp aracındaki kavunları yere döken gezici vandöz Gökhan Çağlayan, “Ben, tezgahımı hastalık kaldırayım? Ego, orada hırsızlık yapmıyorum, ekmeğimi kazanıyorum. Benim 7 buçuk bin teklik zararım var. Adam hırsızlık yapıyor, cezaevine girmiyor, savcı bırakıyor. Cümle karşılık ödüyor birlikte biz burada neyin bedelini ödüyoruz? Çalışmayıp evde mi oturalım? Güzeşte şita ego, evime ekmek getireceğim diye o soğukta titreye titreye elma sattım” dedi.

CHP Aksaray İl Başkanı Şanlı Abbas Ertürk, kentte gezgin satıcılık yaparken polis aracılığıyla engellenen ve bunun üstüne sattığı kavunları sokağa atan Gökhan Çağlayan’ı evinde ülfet etti. Çağlar, olay öncesinde ve görüngü gününde yaşadıklarını şöyle anlattı:

“YANLIŞ BİR MADDE YAPMIYORUM”

“Bizi Bölcek Köprüsü’nün oradan kaldırdılar, ‘Siloların bulunduğu yerde seyyah vandöz kadınlar ve erkekler var, oraya git’ dediler. Ayrıksı canip fek olunca oraya indim ve tezgahı açtım, tüm satışa başlayacaktım kim polis beni görür görme engelli geldi. Bana küfrederek ‘Tezgahını kaldır’ dedi. ‘Neden kaldıracağım, illet küfürlü konuşuyorsunuz, burada kadınlar var’ dedim ve hiçbir eş tezgahında küfrettirmez ama zabıta küfrediyor. Küfürden sonra tartışmaya başladık, ‘Bu kavunları götürür Atatürk heykelinin oraya dökerim’ dedim. Bunun üzerine bana, ‘Arkan yemez, sen kimsin, necisin’ diyerek yeniden küfretti. Daha dahi sinirlendim ve aracın kapılarını açıp dökmeye başladım. Polis, ‘Tamam kardeşim, sen buraya açtın, ego cevaz ediyorum. Bugün burada sat, ayrıksı zaman aşağıya mağara, aşağıda sat’ diyebilirdi. Ekmeğimizin peşindeyiz, kavisli tıpkı şey yapmıyorum.

“BEN HIRSIZLIK YAPMIYORUM, EKMEĞİMİ KAZANIYORUM”

Bu işten önce köylü transformasyon işinde çalışıyordum. Hastalığımdan ekolojik ortam mankafa transformasyon işinden bırakmak zorunda kaldım. 5 yıldır esnaflık yapıyorum. Tığ basit esnafız, yılladır Bölcek Köprüsü’nün orada duruyorum, benim müşterilerim sabittir. Bey yaptığım araca fehamet müsaade verdi. Görüngü anında sivil polis arkadaşlar gelerek, ‘Siz engelleme etmeden doğrusu tığ ederiz amma herif burada müdahale edilecek ayrımsız özdek yapmıyor’ dediler. Ego karışma bir nice yaşama buraya tezgah açıyor, bozukluk onların tezgahları toplanmıyor birlikte benimki toplanıyor? Elinizi öper, benim tıpkı oğlum var. Ego, evime savmak getireceğim diye, oğlum yaşındaki çocuğa de kavun ağırlama ederken ‘buyur abi’ diye niteleyerek ikram ediyorum. Bunlar bilcümle gocunmak, sevgidir ama Aksaray’ımızda kaçınmak bağlılık denilen özdek kalmamış. Bugün bana yapılan belki ferda tıpkısı kalendere yapılacak. Ben, tezgahımı bozukluk kaldırayım? Ben orada hırsızlık yapmıyorum, ekmeğimi kazanıyorum. Benim 7 buçuk bin lira zararım var. Bu yaşanılanlar basına verilsin, türe yerini bulsun. Hiç olmazsa hakeza insanlara okazyon vermesinler. Herif hırsızlık yapıyor, cezaevine girmiyor, müddeiumumi bırakıyor. Dizge eşit ödüyor da biz burada neyin bedelini ödüyoruz? Çalışmayıp evde mi oturalım? Geçen kış ben, evime savmak getireceğim diye niteleyerek o soğukta titreye titreye elma sattım. Ben de bilirim gereksiz bire bir inşaata girip çıpa çalmasını. Bunlara lüzumlu var mı? Bir Iki olsun, bozulmamış olsun.”

“DÖKTÜĞÜ KAVUNLARIN MALİYETİ 7 BİN 500 LİRA. NASIL ÖDEYECEKSİNİZ”

CHP Aksaray İl Başkanı Uca Abbas Ertürk ise şunları söyledi:

“Gökhan’ın yüzdelik 80 engelli raporu var. Yüzdelik 80 özürlü, KOAH hastası olduğu için kafasız inkılap firmasındaki işini artırmak zorunda artmış. Kimseye denge olmadan; gasp, hırsızlık yapmadan emeğiyle, alının teriyle evinin ekmeğini kazanıp yavrusuna paketlemek değirmek amacıyla uğraş ediyor. Orada tezgah açılması doğrudur, yanlıştır; bunların hepsini bir kenara bırakıyorum. Gökhan, birikim tanıklarıyla de bizi telefonda konuşturdu. Benzeri zabıtanın, her kişinin; devleti, belediyeyi kumar fail tıpkısı kişinin aynı vatandaşa küfretmesini uçarı kınıyorum. Bu konuda zabıtaların amiri konumundaki şehremaneti komutan yardımcısı tecrübe tanıklarını dinlesin, notlarını alsın ve bu konu karşı gerekli işlemleri, soruşturmayı başlatsın. Eşmek istiyorum; ne istiyorsunuz ekmeğini gidermek talip tıpkı vatandaştan? Oradaki vatandaşlar yalvarıyor, ‘yapmayın, etmeyin’ diye niteleyerek. Yüzdelik 80 mânialı raporu var, evine savuşturmak götürmeye çalışıyor. Çalmıyor, çırpmıyor, gasp etmiyor; hangi istiyorsunuz da evine ekmek götürücü tıpkısı vatandaşımıza bu muameleyi yerinde görüyorsunuz? Deveyi hamutuyla götürenleri bıraktınız de emeğiyle evine savsaklamak götürücü Gökhan’ın peşine mi düştünüz? Şişman hırsızlıkları, yolsuzlukları yapanları bıraktınız üstelik Gökhan’la mı uğraşır oldunuz? Esnaf boğuk; yaşadığımız pandemi benzeri yandan, iktisadi kriz bire bir yandan. kara kış yaklaştıkça esnaf elhak kişmiri yağız düşünüyor, ‘tığ ne yapacağız’ diyerek, ayrımsız ton 6-7 bin teklik reşit. Zabıtaların o uygulamasına ayaklanma edip, asap krizi geçirip döktüğü kavunlarını maliyeti 7 bin 500 lira. Bittabi ödeyeceksiniz?”

Share: