“Aklımın ucundan geçmezdi” dediği Bakım Yurdu yuvası oldu

Odalık II. Abdülhamit yoluyla 1895’te kurulan Darülacezenin, 128 yıldır aguş açtığı ihtiyaç sahiplerinden biri birlikte şeker hastalığı zımnında ayağını kaybeden İhsan Gök oldu.

Van’de 1963’te dünyaya gelen İhsan Asuman, tahminî 40 sene İstanbul’de inşaat işçisi namına çalıştı.

Gençliğinde ayrımsız dünyaevi fail Gök, 25 sene önceki boşandı ve bire bir daha dahi evlenmedi. Bu evlilikten çocuğu bile olmayan Asuman, bir tane başına İstanbul’üstelik hayat mücadelesine bitmeme etti.

İnşaatlarda işçi kendisine çalışırken şeker hastalığı baş gösteren Asuman, bati işlerde çalışmakta zorlandı.

Bu nedenle inşaatlarda bekçilik yapmaya başlayan Asuman, aldığı maaşla ocak kirasını ödemekte zorlanınca parklarda ve çalıştığı inşaatların yasakçı kulübelerinde yaşamaya başladı.

Böylesi tahakküm şartlara karşın, aynı şekilde hayatta kalma mücadelesine devam fail Gök, şeker hastalığı nedeniyle ayrımsız ayağını kaybedince bakıma eksikli kuzuluk geldi.

Gök’ün yardımına, 128 yıldır 7’den 70’e herhangi bir yaştan ihtiyaç sahibine kucak açan Düşkünlerevi yetişti.

60 yaşındaki İhsan Asuman, elan evvel hayatında adını birlikte duymadığını belirttiği Düşkünler Yurdu ile yollarının kesişme hikayesini, AA’ya anlattı.

“Çalışamaz oldum ve parklarda yaşamaya başladım”

Bekçilik yaptığı inşaatta kalp aksesi geçirdikten sonraları hastalıkların yoğun geldiğini belirten Asuman, “Güzeşte ramazan ayında his krizinden sonra beni hastaneye götürdüler. İki kez anjiyo yapıldı. O anjiyodan sonra yapım hayatım üstelik bitti, çalışamaz oldum ve parklarda yaşamaya başladım. Tehlikeliydi elbette parklarda sürmek. Cep telefonum ve param çalındı.” diyerek konuştu.

Sokaklara düşmesinin ardından tıpkısı birlikte şeker hastalığının kelle gösterdiğini aktaran Asuman, “Bu çor üstelik haddinden fazla tahakküm bir çor. İnsülin iğnesi verdiler ama onları koyacak tıpkı buzdolabım olmadığı için iğneler bozuldu. İğne olmayınca, hastalığım henüz birlikte ilerledi. Benzeri periyot ayağım kötü halde sokakta yatarken aynı doktor gördü ve bana havari oldu ve aynı hastaneye yatışımı sağladı.” ifadelerine düz verdi.

Asuman, tedaviye karşın ayağının kurtarılamadığını anlatarak, “Ayağımı kaybetsem üstelik o müthiş ağrılardan kurtulduğum amacıyla benzeri taraftan de mutluydum. Pespaye üstelik çok balaban ateş çekiyordum, sabaha kadar inliyor, bağırıyor ve ayaklanma ediyordum.” dedi.

İhsan Gök, değişik ayağını üstelik kaybetme riski bulunduğunu, bu yüzden çıktı yeme içmesine ilgi ettiğini, şeker hastalığı ve köken işlerinden ırak durduğunu söyledi.

“Aklımın ucundan da geçmezdi tıpkısı devir Darülacezeye geleceğim”

Kullanılmamış yıla tıpkı ayağı olmadan girdiğini anlatan Asuman, şöyle konuştu:

“Bir ayağımı kaybedince maneviyat olarak çöktüm, psikolojim bozuldu. Hastanede ağız ağıza tıpkısı dekadans yaşayınca beni Darülacezeye gönderdiler. Burada kendimi toparladım. Sıhhatli olsunlar, görevliler bize çokça mebzul bakıyor, arkadaşlar da çokça iyiler, bana destek oluyorlar. Buraya gelene büyüklüğünde Darülacezenin ne olduğunu bile bilmiyordum. Aklımın ucundan da geçmezdi bir dolaşma Darülacezeye geleceğim. Bana kaç öğün, ‘devlete başvur, müzaheret al’ dendi ama bu zamana kadar bir kuruş üstelik arkalama istemedim. Kendim yönetim ettim. Şimdi burada olmaktan adi çok mutluyum. 20 gündür Darülacezede kalıyorum, psikolojim ve moralim düzeldi. Hakeza yerler olmasaydı benim kadar insanlar nereye gidecekti? Burada kendini evimde kabilinden hissediyorum. Kaldığım odada 6 kişiyiz ve çokça dolgunca anlaşıyoruz.”

Hayallerini gelişigüzel ant yunak aynı yuva kurmanın süslediğini dile getiren Asuman, “Tek yuvam olmadı, eşimle anlaşamadık, bu yüzden çocuğumuz birlikte olmadı. Bugüne kadar haddinden fazla iri teessürat çektim. Yani hayatım boyunca tıpkısı ısıdam yuvam olmadı. İkinci tıpkı şansım olsa hamam tıpkı yuvam olsun isterdim, ayrıksı bir öz değil. Yuva özlemim çokça büyük. İçim yanıyor ısıdam bire bir yuva gördüğüm antlaşma. Aynı evladım, eşim, dostum olmadı. Bura bana yuva oldu.” dedi.

Tek isteğinin akülü makine olduğunu dile getiren Asuman, bu isteğinin yönetime iletildiğini ve arz bodur sürede namına verileceğinin söylendiğini aktardı.

Share: