Ağaçtan sakıt 3 gönül öldü, onlarca yaşama yaralandı: Uzmanı uyardı

Kastamonu’bile özellikle koz ve kestane hasadının başlaması ile birlikte ağaçtan sakıt 3 dirilik hayatını kaybederken, sene süresince yer genelinde ağaçtan düşerek yaralananların sayısı 125’i geçti. Uzmanlar, vatandaşları daha tetik olmaları üstüne uyararak, hasadı görmüş geçirmiş kişilerin yapması gerektiğini söyledi.

Kastamonu genelinde hele koz ve kestane hasadı kazaları de birlikte getirdi. İl genelinde yıl süresince yaklaşık 125 hayat ağaçtan düşerek yaralanırken, Nuri Huysuz, İsmail Pusarık ve Meram Gökdağ isimli vatandaşlar hayatını kaybetti. Ilkgüz ayında ceviz ve kestane ağacından düşerek yaralanan 11 kişinin da Kastamonu Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesinde tedavileri sürüyor. Ayıca Kastamonu İl Güllabi Komutanlığı verilerine göre açıkgöz sorumluluk sahasında 2018, 2019 ve 2020 yıllarında 286 yüksekten düşme olayında 19 güç öldü, 267 can yaralandı. 286 düşme olayının 151’inin ağaçtan düşmeden kaynaklandığı öğrenildi.

Koruyucu kemerler dirimlik önem taşıyor

Geçen yıla bakarak koz ve kestane ağaçlarından düşerek yaralananların sayısının artması konusunda uzmanlar, vatandaşları elan dikkatli olmaları noktasında uyararak, hasadı tecrübeli kişilerin yapması gerektiğini vurguladı. Ağaçtan düşme vakalarının artmasının Kastamonu İl Uyanık Komutanlığı’nın 2020 yılında dağıttığı yardımcı kemerlerin kullanılmamasından kaynaklandığı belirtildi.

“Ağaçtan düşme vakalarında hayati öneme ehil yaralanmalarla karşılaşıyoruz”

Kastamonu Eğitim ve Araştırı Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Fatih Bölüm, vakaların nazik kısmında dirimlik coşkunluk belirleme edildiğini belirterek, “Bölgemizde ceviz ve kestane kabilinden halkımızın sunma haddinden fazla gönül ettiği ürünlerin mevsimi olduğu için özellikle bu sıralarda ceviz ilkin görünmek üzere çokça çok ağaçtan tedenni vakaları oluyor. İlçe hastanelerimize başvurup oralardan de heybetli aynı deprem veya afiyet durumu olan hastalar el merkezimize nakil ettirilmektedir. Alelhusus eylül ayını inceledim, söz misali eylül ayında 11 devam bizim tespit ettiğimiz ağaçtan düşme vakası gelmiş. Bunların ayrımsız tanesi ayaktan taburcu oldu. Yani rastgele çetin tıpkısı dirimsel tehlikesi olmadan taburcu olmuş. Onun dışındaki hastalarımızın yüzde 80’ninde temel kırıkları, yüzde 20’si kaburga kırıkları dediğimiz dirimlik öneme eş yaralanmalarla karşılaşıyoruz. Ayrıca şu anda tıpkı hastamız bu güç yaralanmalar sonucunda bellek kanaması sebebiyle ameliyat olup gösterişli bakımda takibi devam etmekte” dedi.

“Nemli hastalarımız taban kırıklarında tafsilatlı süre yatağa bağımlı evet da yürüyemez duruma gelebiliyorlar”

Alelhusus ağaçtan düşerek yaralanan yaşlı vatandaşların yürüyemez kuzuluk geldiklerini belirten Dr. Aktarılma, “Bunların beyninde yaşlı hastalarımız ve tüvana hastalarımız üstelik var. Buğulu hastalarımızın kemikleri az buçuk henüz kırılgan olduğu amacıyla tramvaya gösterişli şekilde maruz kalabiliyorlar. Bilfarz bu yaralanmalarda alelhusus buğulanmış hastalarımızın ayaklık kırıklarında mufassal müddet yatağa tabi ağıl gelip yürüyemez duruma gelmeleriyle karşılaşabiliyoruz. Gailesiz hastalarımızda da benzeri vakamızda çiğin kırığı operasyon olması gerekiyor. Ama faaliyetler sonrasında dahi sonsuz strateji edilmesi müstelzim etraflı devamlı kusur yahut hayatını, işini engelleyecek ölçüde zararlar olabilir. Bu yüzden henüz dikkatli olmaları gerekiyor. Çünkü yoluyla aksiyon eden benzeri adamın elinin kırılması, daim ayakta durarak gitmek zorunda olan birinin omurgalarında değme güceniklik. Bunun detaylı rehabilitasyon olduğundan ötede derecede hisse senedi gücü kaybı ve bununda konuşu anlamda zorluklara amil verebilir” diye niteleyerek konuştu.

“değme düzenlilik önlemi almadan ağaca çıkmayalım”

temas şekilde düzenlilik önlemi alınmadan ağaca çıkılmaması gerektiğini belirten Dr. Dönüş, “Hastaneye mevrut hastalarımız, cevizler boşa gitmesin, sopayla dökemedik, ağaca çıkıp anca yapalım diyorlar. rastgele asayiş önlemi aldınız mı diye niteleyerek sorduğumuzda birlikte almadıklarını belirtiyorlar. Yalnız ağacın kişi budaklarına çıkıyorlar buda ağırbaşlı oluyor. Yaşlılarda potansiyel farkı sonucunda göz kararmaları olup düşüyorlar. Gençlerde ise ongun dalının kırılması ile düşme gerçekleşiyor genelde. Güvenlik önlemi düz bireylerde daha tedenni vakası görmedim. Tedarikli ayrımsız sukut olmuyor, insanlar ağaca güvenip çıkıyor kendini siper mekanizması olmuyor. Ağaçlar çokça efdal, 3-4 metreden düşmeler oluyor. Koz ağaçlarının yüksekliği nedeniyle kendini koruması kabil değil. Sektör üstü düşmeler haddinden fazla aşkın, buda mahiyet kırılmasına ve kaburga kırılmasına etmen oluyor ve bunlar aheste hayati öneme amil oluyor. Akciğer zarının delindiği anda tıpkı kanama yahut hava kaçağına sebep oluyor. İlçelerimiz merkeze haddinden fazla ırak oradan buraya bir bilirkişi görüşüne gelene büyüklüğünde bire bir el mesafesi var ve yavaş dirimlik tehlikesi yavaş ölçüde artıyor. Söz Temsili birkaç tanesi bu işi profesyonel namına fail yaşama var, halatını lüzumlu malzemeleri kullanan elden iki tanesini gördüm. daha çok inanılır vücut yapısı olarak de bu yönteme akla yatkın arzulu birine yaptırırlarsa bu nev yaralanmalar elan bir iki olacaktır” şeklinde konuştu. – KASTAMONU

Share: