Afiyet Bakanı Insan, İstanbul’daki gaileli madencileri ülfet etti Açıklaması

Esenlik Bakanı Fahrettin Insan, Bartın’daki maden kazasında yaralanarak İstanbul’a getirilen madencilere ait “6 hastamızın 5’inin durumları ciddi. 5’i dahi solunum cihazına bağlı ve ızdıraplı yüzdeleri yüzdelik 65 ila 85 ortada değişmekte.” dedi.

Bakan Koca, Amasra’dahi meydana mevrut maden patlamasında yaralanan ve ambulans uçakla Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesine irsal edilen yaralı madencileri görüşme etti.

Ziyaretin peşi sıra hastane uğrunda açıklama özne Eş, beyaz zehir patlamasında hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur diledi.

Âdem, “Bartın’dahi şu an takip edilen 3 hastamız var. Genel durumları bol, teneffüs cihazına kapalı olan bir hastamız bulunmayan. Zannediyorum 2 veya 3 devir içre taburcu edebiliriz.” dedi.

Patlama bölgesinden 5’i kederli, 1’i ise karbonmonoksit zehirlenmesi teşhisiyle 6 hastanın cankurtaran uçakla yer degaje imkanlara cemaat olan merkeze getirildiğini tabir fail Adam, şöyle konuştu:

“Az Buçuk ilk hastalarımızı mülakat ettim. Her biriyle ilgili arkadaşlarımızla alay malay değerlendirmeleri yaptık. Devamında bile yakınlarına vukuf verdik. 6 hastamızın 5’inin durumları korkulu. 5’i dahi teneffüs cihazına tutkun ve kederli yüzdeleri yüzdelik 65 ila 85 ortada değişmekte. Hatta bire bir hastamız geri nakli yapılırken hastanemize aldığımızda arrest dediğimiz, kalbinin durduğu ve canlandırma ile gabi dönen bire bir hastamızdı. O hastamızın düne bakarak durumunun henüz gür olduğunu söyleyebiliriz amma ciddiyetini korumaya devam ediyor. Izdıraplı hastalarının durumlarının yani 5 hastanın durumlarının kırıcı olduğunu, özellikle evvel 4 günün ciddi olduğunu, bütün arkadaşlarımızın yanık merkezinde, ağır sıklet hizmet ünitesinde ilişik branşlarla birlikte hassasiyetle takip ettiklerini söyleyebilirim.”

Eş, hastaların hassasiyetle arama edildiğini kaydederek, “Ego üstelik yakından izleme ediyorum, Cumhurbaşkanımız de hele herhangi bir hastamızı yakından izleme ediyor ve bu anlamda bilgi almakta. Önümüzdeki 3-4 zaman biraz henüz mümasil takiple seyirlerini görmemiz gerekecek.” diye konuştu.

Karbonmonoksit zehirlenmesi olan hastanın solunum cihazına bağlı olmadığı bilgisini veren Bakan Insan, “Umumi durumu elan ferah. Kendisiyle üste konuştuk amma önümüzdeki 3-4 dönüş efdal basınçlı müvellidülhumuza tedavisine cevabı ile, mazi tıpkı yol yapıldı. Bugün durumu elan dolgunca.” diyerek konuştu.

Share: