AFAD Başkanı Sezer, Türkiye genelinde ilk kez yapılacak “çök üçkâğıt tutun” tatbikatını anlattı Açıklaması

Kıran ve Ivedili Boyut Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, Türkiye genelinde ilk kez uygulanacak ve herkesin katılabileceği “çök sistem tutun” tatbikatına ilgili, “Içtinap Etmek ve panik olmasın diye siren sistemini kullanmayacağız. SMS bildirimi, Dirimlik Uyarma Bildirimi, cami ve şehremaneti hoparlörlerinden, monitör ve radyo kanallarından bilgilendirmelerle vatandaşlarımıza ulaşacağız.” dedi.

Sezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 12 Teşrinisani 1999 Düzce depreminin yıl dönümü dolayısıyla ferda saat 18.57’bile devlet genelinde yapılacak “çök rabıta tutun” tatbikatı hazırlıkları hakkında vukuf verdi.

2021 Facia Terbiye Yılı kapsamında, 56 milyon kişiye kıran farkındalık eğitimi verildiğini, 2022 Afet Tatbikat Yılı kapsamında ise 94 bin tatbikatın yapıldığını anlatan Sezer, yetişek verilen insanların tutum kalıplarının değişmesini, deprem ve sair afetlerle ilgilendiren bilincin kazanılmasını ve bilgilerin yenilenmesini istediklerini belirtti.

Sezer, akıbet bire bir haftada Din İşleri Başkanlığına mecbur kurumlar ile Cahillik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki mektepli yurtlarında “zelzele ajanda ve tahliye tatbikatı” yapıldığına belen ederek, 12 Teşrinisani’bile yapılacak tatbikatın Türkiye genelinde ilk kez uygulanacağını söyledi.

HAY sistemi üzerinden brifing mesajları iletilecek

Tatbikata ilgili bütün duyuruların yapıldığını bildiren Sezer, Haber Ahiz ve Ifşa Sistemi (HAY) üzerinden çarşamba haset 66 milyon 154 bin kişinin çökertme telefonlarına gönderilen brifing mesajının bugün ve yarın bile iletileceğini aktardı.

Yunus Sezer, 12 Teşrinisani saat 18.57’de parçalanmamış vatandaşların cep telefonlarına gönderilecek “Dirimlik Uyarma Bildirimi” ile sesli uyarı yapılacağını, televizyonlar ve radyo kanallarından mesaj yayınlanacağını, cuma hutbesinde ise vatandaşların bilgilendirileceğini kaydetti.

Ayrıca okullarda öğrencilerin birlikte bilgilendirildiğine dikkati calip Sezer, herkesin, nerede bulunursa bulunsun tatbikata katılmalarını istediklerini vurguladı.

“Çök uyum tutun” hareketi uygulanacak

Sezer, tatbikat sırasında ilkin belirlenen akva ve emin alanda “çök nizam tutun” hareketinin yapılması gerektiğini tabir ederek, şöyle bitmeme etti:

“Uzmanlarımız ve eğitimcilerimiz, tatbikattan elde edilen verilerle ‘ne eksiklerimiz var, uygulamada nelerle karşılaşıyoruz’ bunların üstelik analizini yapacak. Ona bakarak öğün haritamızı takviye ederek, güçlendirerek bitmeme edeceğiz ama gelinen noktada şuna çok seviniyoruz. Bütün ülkede kıyamet farkındalığı oluşturmayı hedefliyorduk, buna adım adım ilerliyoruz.”

HAY sisteminden verilecek anonsların cami ve uray hoparlörlerinden üstelik yayınlanacağına işaret fail Sezer, “Saygı ve panik olmasın diye niteleyerek siren sistemini kullanmayacağız. SMS bildirim, Dirimlik Uyartı Bildirimi, cami ve uray hoparlörlerinden, TRT’ye ilgili monitör ve radyo kanallarından hudayinabit yerine, değişik radyo ve televizyonlarda ise bilgilendirmelerle vatandaşlarımıza başarmış olacağız.” dedi.

Manevra, 81 el ve KKTC’bile yapılacak

Sezer, tatbikatın yapılacağı dolaşma İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun başkanlığında eğin düzem yetkililerin, AFAD’da aynı araya geleceğini, 81 mülk ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) tatbikatın yapılacağını söyledi.

KKTC ile Düzce, İstanbul, İzmir, Elazığ, Kahramanmaraş ve Erzurum’dan naklen yayın bağlantısı yapılacağını bildiren Sezer, basın mensuplarının tatbikatı anlatabilmeleri için İstanbul, İzmir, Ankara ve Düzce’da kurulacak medya platformlarında uzmanların yer sarsıntısı öncesi, yer sarsıntısı andaç ve sonrasıyla ait bilgilendirme yapacağını belirtti.

Sezer, İstanbul ve Bursa’daki yetişek merkezlerinin aktarılma boyu bariz olacağını ve devingen simülasyon tırlarının üstelik büyüklük genelinde bulundurulacağını anlatım ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim 593 bin gönüllümüz var. Gönüllülerimiz hem manevra vesilesiyle etken görev alacaklar hem üstelik tatbikatlara katılacaklar. Üniversitelerimiz, muhtarlarımız, sivil sosyete kuruluşlarımız, akredite ettiğimiz STK’ler, gurur ve kuruluşlarımızın yetkilileri, şehir yöneticileri tatbikatın koordinasyonunda ve tatbikatta etken bir şekilde görev alacaklar.”

“Çök kapan tutun” tatbikatı kuşkusuz yapılacak?

Büyüklük genelinde telefon, monitör ve radyo ile cami ve belediye hoparlörlerinden duyurulacak anonsta, “AFAD tatbikat bilgilendirmesidir. Şu anda tamam ülkede yer sarsıntısı hatırat çök tertip tutun tatbikatı yapılmaktadır.” ifadesi kullanılacak.

Tatbikat kapsamında, mesajın duyulması halinde emniyetli görülen ayrımsız yerde, sağlam tıpkı nesnenin yanı sıra ya üstelik altında çökülecek. Branş, pencerelere çevrilmiş şekilde kapanılacak, saksı ve dal, tedenni ihtimali olan cisimlerden korunacak. Zelzele sona erene büyüklüğünde, yatak veya yerleşme grubu üzere kırıcı ve büyük eşyalara tutunup beklenecek.

Share: