Adaşının kalbiyle kişi tutunan Asel bebeğin artık yüzü gülüyor

Veli Üniversitesi (EÜ) Hastanesinde, tıpkısı gözyaşı ve isimdeki hatır ölümü gerçekleşen bebekten alınan kalbin nakledilmesiyle sağlığına munsap 2 yaşındaki Asel Adıyaman ve ailesi, geçirdikleri üzücü günleri geride bıraktı.

İzmir’üstelik faal Mürsel ve Merve Adıyaman çifti, doğumundan 4 ay sonra afiyet sorunları yaşamaya başlayan çocukları Asel’i tedavi için Iye Üniversitesi Tıp Fakültesi Bala Hastanesine götürdü.

Tetkik ve kontrollerde his kasında hasar oluştuğu belirlenen Asel Lina Adıyaman, yaklaşık 1 yıl EÜ Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Bölümünde izleme edildi.

Kalbinde yaşadığı hastalık seçme sabık çevrim kalan ve bu genişlik sair organlarını bile etkileyen Asel çağa, sabık mayısta Esenlik Bakanlığı yoluyla müstacel ruh nakli listesine alındı. Tedavisi hastanenin bunaltıcı bakımında bitmeme fail Asel bebeği hayata bağlayan selen ise Konya’dan geldi. Balkondan düştükten sonraları bellek ölümü gerçekleşen tıpkısı yaşta ve bir isimde olan tıpkı bebekten alınan duygu, temmuzda Veli Üniversitesinde gerçekleştirilen operasyonla İzmirli Asel’e nakledildi. Kalburüstü sabık ameliyatın arkası sıra bire bir süre hastanede küsurat Asel çağa, ağustosta taburcu edildi.

Asel çağa, annesi ve babasıyla bu kere hastaneye kendisini faaliyetler eden önsezi nakli ekibini ülfet üzere geldi. Asel çağa, babasının kucağında doktorlarını gülen gözlerle izlerken, EÜ Rektörlüğü vasıtasıyla hediye edilen gülgûn bisikletini ise yanından ayırmadı.

“Gülmesi ve neşesi artık arttı”

Cet Mürsel Adıyaman, AA muhabirine, taburcu olduktan sonra ilk defa hastaneye geldiklerini ve çok duygulandığını söyledi.

Bebeklerinin afiyet durumunun gür olduğunu belirten baba Adıyaman, şöyle devam etti:

“Ameliyat sonrası toparlandı, sahn kalitesi arttı. Enerjisi hesabına geldi ve onun mutluluğu birlik ailemize yansıdı. Benzeri organın hangi kadar önemli olduğunu kızımızda henüz bereketli anladık. Hastanede önsezi yetmezliği ateş parçası çokça çocuk var, umarım hepsine aza kazanç ve bu mutluluğu yaşarlar. Bu mutluluk tanım edilemez. Elan önceden aşındırmak yemiyordu şimdi iştahı açıldı. Yemeği reddetmiyor o dahi bize mutluluk veriyor. Gülmesi ve neşesi çıktı arttı. Bundan Sonra bizimle sunturlu konuşuyor.”

“Onların ‘evet’ demesiyle kızımın hayatı kurtuldu”

Anne Merve Adıyaman ise doktorların bebeklerinin yaşaması için çokça uğraş ettiğini anlattı.

Aza bağışında mevcut aileyle görüşmeye bitmeme ettiklerini dile getiren Adıyaman, şunları kaydetti:

“Çokça dolgunca insanlar, ayrıca bu yaz gelip Asel’i örtmek istiyorlar. Kızımızla kânunuevvel kılmak istiyorlar. Kendilerini İzmir’e çağırma ettik. ‘Asel de daha çok sizin benzeri kızınız.’ dedik. Sonuçta onların ‘evet’ demesiyle kızımızın hayatı kurtuldu. Daima Asel’den apaydın başlamak istiyorlar. Sürekli onlara fotoğrafını ve videolarını atıyorum. Çokça domuzuna yorumlarda bulunuyorlar. Aileyi çokça sevdim, inşallah ömrümüzün sonuna kadar üstelik o bağı bitmeme ettireceğiz. Asel’i haddinden fazla sahiplendiler, ‘onu bağışlamak istiyoruz, benimsemek istiyoruz ve kokmak istiyoruz’ diyorlar.”

Ruh nakli operasyonunda yer düz Prof. Dr. Tahir Yağdı üstelik Asel’i metin tıpkısı şekilde gördükleri amacıyla bahtiyar olduğunu söyledi.

Asel’in keyif durumunu takip edeceklerini anlatan Yağdı, “Onu yaşıtlarıyla bir büyüklüğe ve afiyet durumuna ulaşmasını vira etmek bizleri dahi sevindiriyor. İnşallah yüzü detaylı yıllar güler. organ aktarımı olduktan sonra gelişigüzel özdek bitmiyor. Kontrolleri ve ayrıntılı süre merhem kullanımı var ama şu zaman kalbi alışılagelen bir önsezi kabil çalışıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Share: