Adana’da Akdeniz sonuç sineğine alın savaş değerlendirildi

Adana’birlikte amme çalım kuruluşları ve üreticilerin Akdeniz semere sineğine cebin yürüttükleri mücadelenin akıbet durumu planlı toplantıyla değerlendirildi.

Adana Valisi Süleyman Elban, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Akif Kansu Derinti Salonu’nda planlı “Akdeniz meyve sineği ile mücadelede akıbet gelişmeler” toplantısında, kentte bu zararlıya cebin mücadelede gösterişli ayrımsız eş güdüm olduğunu söyledi.

Herkesin mücadeleye ulama verdiğini tamlayan Elban, şöyle bitmeme etti:

“Akdeniz semere sineğine karşı ayrımsız farkındalık oluşmuş durumda. Sav, kullanılmayan meyvelerin kontrolsüz şekilde alana bırakılmasından kaynaklanıyor. Bizim herhangi bir şeyden evvel buraya yoğunlaşmamız gerekecek. Kaynağında meyvelerin toplanması, kullanılmayanların akıllıca şekilde toprağa gömülmesi ve bu işle ait paketleme işleyen, küresel pazarlayanların bile atıkları bırakmasının sağlanması gerekiyor.”

Ekincilik ve Orman Müdürü Muhammet Şanlı Tekin de bakanlığın desteğiyle zararlıya karşı mücadelenin ivme kazandığını anlatım etti.

Zararlıya karşı verilen mücadeleyi anlatan Tekin, “Bilcümle tuzaklardan alınan ortalamalarda tıpkı tuzağa düşen sinek sayısı 4’e kadar düştü. Orak Ayı ayının başında bazen tuzaklarda 1000’e doğru sayılar vardı. Yapılan mücadele ile bu ağıl geldi.” dedi.

Konuşmaların peşi sıra katılımcılara Akdeniz semere sineği ile mücadelede etken yöntemler karşı lokma yapıldı.

Toplantıya, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Bahtiyar Akıllıcasına, ekincilik mühendisleri ve öğrenciler katıldı.Share: