Adana evcil haberi… Adana’da Karataş Atılmış Su Tasfiye Tesisi Bir Yılda Tamamlandı

Adana Büyükşehir Belediyesi, yaka ilçesi Karataş’ın sorunlarından biri olan tasfiye tesisi sorununu çözdü. ASKİ’nin yapımına 2021’birlikte başladığı Karataş Atılmış Akarsu Arıtma Tesisi ayrımsız yıl içre tamamlandı ve hizmete girdi.

Adana Büyükşehir Belediyesi, sahil ilçesi Karataş’ın sorunlarından biri olan arıtma tesisi sorununu çözdü. ASKİ’nin yapımına 2021’dahi başladığı Karataş Atılan Akarsu Arıtma Tesisi bire bir yıl süresince tamamlandı ve hizmete girdi. Bölgede saf mekân üzere ehemmiyet haiz arıtma tesisinin faaliyete geçmesiyle, daha ilk denize cari atık sular arıtılmaya başlandı. Böylece koca, deniz canlıları ve doğa amacıyla zararlı olan atılan sorunu ortadan kalktı.

TURİZM AÇISINDAN EHEMMIYET TAŞIYOR

Adana turizmi açısından önem haiz Karataş ilçesinde, ayrıntılı yıllardır var olan su kirliliği ve karine problemine son yöneltmek amacıyla, Adana Büyükşehir Belediye Reisi Zeydan Karalar’ın talimatıyla harekete geçen ASKİ ekipleri, dünyada aşina gelecek biyolojik arıtma sistemlerinin kullanıldığı arıtma tesisini inşa etti.

ÇIKIŞ SUYU ZİRAİ SULAMADA KULLANILABİLECEK NİTELİKTE

Tamamlanan tesisi görüşme ederek bilgi kayran ve çalışmaları denetleyen Adana Büyükşehir Belediye Reisi Zeydan Karalar, yokuş suyunun temizliğini arama etti. Yapılan tasfiye işlemiyle alay malay tesisin depar suyunun zirai sulamada kullanılabilecek nitelikte olması sağlandı. Karataş Atılmış Akarsu Arıtma Tesisi tasarlanırken rahatlama yerinin alıngan toprak olması zımnında sorti su kalitesinin yükseltilmesi amacıyla Membran Biyoreaktör Atılmış Su Tasfiye Prosesi tercih edildi. 17 bin metreküp kapasiteyle hizmet veren tesiste tıpkı zamanda kimyevi gösterge giderim ünitesi üstelik saha alıyor.

Share: