Acun liderlerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Türkiye’ye taziye mesajları

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a, bir nice ülkenin izzet ve hükümet başkanı, Bartın’daki maden ocağında meydana gelen patlamada hayatını kaybedenler amacıyla başsağlığı mesajı gönderdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya bakarak, aralarında Rusya, Azerbaycan, Hollanda, İspanya, Ukrayna, Tren, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, KKTC, Yunanistan, Pakistan, Tacikistan, Gürcistan, Macaristan, Filistin, Yine Bissau, Belarus, Libya ve Ürdün’ün bulunduğu mukavim çok ülkenin devlet ve hükümet başkanı, Bartın’daki maden kazasında hayatını kaybedenler amacıyla başsağlığı mesajı iletti.

Avrupa Konseyi, Türk Devletleri Teşkilatı, Konfedere Milel, Acun Esenlik Örgütü kabilinden arsıulusal kurumların yanı sıra KUL, Çin, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Avusturya, İsveç, Polonya, Bulgaristan, Estonya, Litvanya, Letonya, Moldova, Karadağ, Suudi Arabistan, Akdarı, Okyanus, Bahreyn ve Irak de dışişleri bakanlıkları ve büyükelçilikleri yoluyla Türkiye’ye taziyet mesajları yayınladı.

Rusya Ululuk Başkanı Vladimir Putin, mesajında Cumhur Reisi Erdoğan’a hitaben, “Sayın Cumhur Reisi, Bartın’üstelik meydana gelen kömür madeni kazası dolayısıyla lütfen en derin taziyelerimizi akseptans edin. Yaşamını yitiren madencilerin ailelerine ve arkadaşlarına istekle desteğimizi ve yaralılara ivedili şifa dileklerimizi iletiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Reisicumhur İlham Aliyev da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği mesajda, “Canan Kardeşim… Acınızı paylaşıyoruz. Size, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına, cömert Türkiye halkına kendi adıma ve Azerbaycan halkı yerine bildirme derin taziyelerimi sunuyor, yaralılara şifalar diliyorum.” ifadesine meydan verdi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Reisicumhur Erdoğan’a, “Değerli dostum Tayyip… Bartın’bile gerçekleşen eroin kazasından yağlık acınızı paylaşıyoruz. Hayatını kaybedenlerin ailelerine sunma dostça başsağlığı dileklerimi iletiyorum.” ifadelerini içeren benzeri tasarı iletti.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ise mesajında, Reisicumhur Erdoğan’a sunu ahbapça taziyelerini ileterek, “Bu hüzünlü anlarda İspanya yanınızdadır.” ifadesini kullandı.

Ukrayna Ululuk Başkanı Volodimir Zelenskiy, içtimai iletişim araçları üzerinden, “Bartın’ın Amasra ilçesinde maden patlamasının meydana geldiği haberini koyu mahzunane öğrendim. Hayatını kaybedenlerin akrabalarına ve yakınlarına taziyelerimi sunuyorum, yaralananlara müstacel şifalar diliyorum.” ifadeleriyle Türki benzeri paylaşım yaptı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da mesajında beyaz zehir ocağındaki patlamada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek, “Milletimize geçmiş olsun.” ifadesine saha verdi.

Kazakistan Cumhur Reisi Kasım Kardeş Tokayev ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği taziye mesajında, “Kazakistan halkı ve şahsım hesabına size ve sevdiklerini kaybeden ailelere taziyelerimi iletiyor, telafisi türlü sıfır acıyı paylaşıyorum. Ölenlerin ruhlarının handan olmasını, yaralıların tıpkısı an evvel iyileşmesini Majör Allah’tan yakarma ederim.” ifadelerini kullandı.

Şimendifer Emiri Şeyh Temim bin Hamed Aldatma Sani da Reisicumhur Erdoğan’a Bartın’daki beyaz zehir ocağında meydana gelen patlamada hayatını kaybedenler üzere taziye mesajı gönderdi.

Yunanistan Başbakanı??????? Kiriakos Miçotakis, içtimai medyadan yaptığı açıklamada, Bartın’daki eroin patlamasından ve duygusal kayıplarından sıkıntı duyduğunu tabir etti.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Kutsi, eroin ocağında meydana mevrut patlamada yaşamını yitirenler amacıyla yoğun üzüntüsünü dile getirerek, “Dualarımız yaslı aileler ve Türk halkı ile birlikte.” açıklamasını yaptı.

Tacikistan Cumhur Reisi İmamali Rahman de mesajında Bartın’daki kömür madeninde meydana mevrut patlamanın kendilerini dikçe üzdüğünü belirterek, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına Tacikistan halkı yerine en koyu taziyelerini iletti.

Gürcistan Reisicumhur Salome Zourabichvili ve Başbakanı İrakli Garibashvili bile mesajlarında Türk halkına ve hükümetine yer teklifsizce taziyelerini bildirdi.

Gine Bissau Cumhurbaşkanı Umaro Sissoco Embalo, ülkesi ve Batı Afrika Ülkeleri Kazançlı Topluluğu (ECOWAS) yerine taziyelerini iletti.

Kırgızistan Reisicumhur Bağır Caparov, Özbekistan Cumhurbaşkanı Cesamet Mirziyoyev, Filistin Şevket Başkanı Mahmud Abbas, Macaristan Cumhur Reisi Katalin Novak, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko, Libya Faziletli Azamet Konseyi Başkanı Halid ahali-Meşri, Ürdün Veliaht Prensi Hüseyin bin Abdullah ve İsveç Başbakanı olması beklenen Ulf Kristensson da gönderdikleri mesajlarda Bartın’daki maden ocağındaki patlamada hayatı kaybedenler amacıyla taziyelerini rapor etti.

Dışişleri bakanlıklarından taziyeler

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Hollanda Dışişleri Bakanı Wope Hoekstra, Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau ve Gürcistan Dışişleri Bakanı Ilia Darchiashvili toplumsal iletişim araçları paylaşımlarında maden kuyusu kazası nedeniyle hayatını kaybedenler için başsağlığı dileğinde bulundu.

Almanya, Avusturya, Bulgaristan, Estonya, Letonya, Litvanya, Moldova, Karadağ, Suudi Arabistan, Akdarı, Okyanus, Ürdün, Bahreyn, Irak dışişleri bakanlıkları da Türk halkı ve devletine taziyet mesajı içeren açıklamalarda bulundu.

ÇAKER, İtalya, Çin ve Katar’ın Ankara büyükelçiliklerinin toplumsal iletişim araçları hesaplarından Türkiye’ye taziyet mesajları paylaşıldı.

Müttehit Gündüz Feneri Emirlikleri, Bahreyn, Belçika, Cibuti, Danimarka, Etiyopya, Finlandiya, Hırvatistan, Irak Kürt Lehçe Yönetimi, İrlanda, İsrail, Kosova, Kuveyt, Lüksemburg, Makedonya, Maldivler, Malta, Norveç, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Somali üstelik Türkiye’ye “esbak olsun” mesajı gönderen ülkeler arasında kayran aldı.

Uluslararası kurumlardan taziyeler

Avrupa Birliği Konseyi, Konfedere Milletler, Türk Devletleri Teşkilatı, Avrupa Parlamentosu, Acun Afiyet Örgütü, Karadeniz İşbirliği Örgütü ve Arsıulusal Çalışma Örgütü birlikte kömür madeninde sevdiklerini kaybedenlere ve Türk halkına taziyelerini sundu.

Share: