Abdurrahman Tutdere: “Bu Topraklarda Üretilen Bire Bir Kötü Kuşkusuz Habersizce Olur?”

CHP Adıyaman Mebus Abdurrahman Tutdere, TBMM Hak Komisyonu’nda, Yaman, Kötü Mamulleri ve Ispirto Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun’üstelik fark öngören yasa teklifinin görüşmelerinde; ” Türkiye’de, bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları eliyle üretilen ayrımsız kötü nasıl gizlice tamam?” dedi.

AKP milletvekillerinin hazırladığı haiz Esrar, Duman Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Yasa ile Bazı Kanunlarda Farklılık Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonu’nda akseptans edildi.

CHP Adıyaman Mebus Abdurrahman Tutdere, teklifin görüşmeleri sırasında; “Bu gördüğümüz tütünler Adıyaman özellikle kalkışmak üzere Malatya, Batman, Hatay, Bitlis, Muş, Mardin kabil birçok ilde anadan görme anlamda üretimi yapılan, bu topraklarda yetişen milli ve domestik esrar” dedi.

Tutdere konuşmasının devamında şunları söyledi:

“ULUSLARARASI ŞİRKETLERİN BASKISI: Yaman işi konuşulurken maalesef, ince süreden beri bu Türkiye’nin, bu toprakların tanığı tütünler ile dışarıdan gümrüksüz olarak Türkiye’ye habersizce yollarla getirilen tütünler bilcümle karıştırıldı. Bilcümle karıştırıldığı üzere de işlemler hep hatalı yapıldı. Yanlış yapıldığı için üstelik yıllardır vatandaş sıkıntı çekiyor, keder çekiyor ve mağdur oluyor. 2017 yılında uluslararası sigara şirketlerinin da baskısıyla nereden geldiği hasis anlaşılan sıfır ayrımsız tatlılıkla, izin belgesi almadan esrar satan, satışa yeryüzü eden, bulunduran, nakledenlere üç yıldan şeş yıla kadar mapus cezası geldi. Ego şu anda bunu Tiryaki Satış’e ticari amaçla satsam gideceğim üç yıl mapus cezası yatacağım. Siz bu teklifle bunu iki yıla düşürüyorsunuz. Evet, Türkiye’da, bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından üretilen benzeri esrar zahir gizliden gizliye peki?

SİZ HIZINIZI ALMIYORSUNUZ BİR FİİLE 2 POSTA CEZA GETİRİYORSUNUZ: Ego bu Mecliste yüzlerce misil anlattım. ‘Bu ceza akıllıca değil’ dedik. Sesimizi kem duymuşsunuz rüfeka. Tığ bunu ‘üçü iki yapın’ diye niteleyerek söylemiyorduk, bunu ağız ağıza başlamak geçişsiz. Yasa’bile sarmalık tütün satanlara ait idari para cezası doğrusu var, mala halk koyma var. Doğrusu aynı fiilin bir cezası tamam. Siz ne hızınızı almıyorsunuz tıpkısı eyleme, aynı fiile 2 kere ceza getiriyorsunuz kim? Hem idari para cezası verip hem mala ahali koyacaksınız, ayrımsız de ‘Yetmez kardeşim, size iki yıldan beş yıla kadar kodes cezası getireceğiz’ diyorsunuz yahut ‘Vereceğiz’ diyorsunuz.

ŞİMDİ SÜREKLİ CEZAYLA KARŞI KARŞIYA KALACAK: Şimdi Abdullah Satma, gayrı hukukçular birlikte “Efendim, tığ bu şekilde yaparak yer azından denetimli serbestlik kapsamına koyuyoruz.” diyorlar rüfeka, bu vatandaş bire bir sefer satmıyor ki bunu. Adam 200 kilo, 300 kilo kaldırıyor, 50’sini benzeri satıyor, ihtiyacına bakarak 20’sini tıpkı satıyor, 100 kiloyu aynı satıyor, herhangi bir devir satıyor bunu. Şimdi sonsuz cezayla karşı karşıya kalacak dolayısıyla dolgun alacağı ceza neredeyse âdem öldürmeye teşebbüsle aynı özdek gelecek, yani mantığı yok bu işin.

BU HAPİS CEZASININ KESİNLİKLE HALKTA BIRLIKTE KARŞILIĞI BULUNMAYAN: Bakınız, uygulamada şu anda bu yasadan dünya benim bildiğim, yüzlerce sevimli kıygın. Benzeri güruh savcılıkta dosya var, benzeri sürü de küşade ülkü var. Yani siz ayrımsız taraftan diyorsunuz kim, ‘Yargının yükünü azaltalım.’ Tıpkı taraftan çıkardığınız bu yasalarla yükü artırıyorsunuz. Biz 2017’de dediğimizde şayet bizi dinlemiş olsaydınız, bugün bu yasa tekrar buraya gelmeyecekti. Bakınız, beş altı sene sonradan bu şekilde geçse de bu yasa yeniden ati; burada tartışılacak, konuşmayacak çünkü bu yasanın uygulanabilirliği bulunmayan. Bu mahpushane cezasının kesinlikle halkta üstelik karşılığı namevcut. Cezaevi cezasının ast sınırını üç yıldan iki yıla budamak banko sorunu çözmeyecektir, çözmekten uzaktır.”

Share: