43 ilin geçiş güzergahında sıkı denetim: Otobüs, tır, kamyon biricik biricik durduruldu

Ulaşımda 43 ilin intikal güzergahındaki “kilit uç” Kırıkkale’de, çetin tonajlı tır, kamyon ve geçici otobüslerine yönelik denetimler artırıldı.

Gaziantep ve Mardin’dahi yaşanan trafik kazalarının arkası sıra 43 ilin intikal güzergahındaki “kilit dudak” Kırıkkale’de, İl Güven Müdürlüğü ekiplerince denetime tabi araçlar gidiş geliş taharri noktalarında bir tane biricik durduruldu. Vahim tonajlı tır, kamyon ve arızi otobüslerine yönelik denetleme yapıldı. Sürücülerin ve araçların evraklarını kontrol eden ekipler, ara sıra taşıtların cevaz belgelerini, hararet tüpü, takometre çıktılarından sürat ve yararlanma sürelerini denetledi. Otobüslerde de yolculara güvenlik kemeri uyarısı yapıldı. Bire Bir sürücüye de 880 liralık takometre nakdî ceza uygulandı.

Yozgat’tan İstanbul’a seramik taşıyan tır şoförü Necmi Özer, “Yollardaki denetimler bu kazalardan yağlık sıklaştı. Kazalarda bizi çok üzdü. Türk polisimizden birlikte Allah razı olsun denetimlerini temelli sürdürüyorlar. Çokça başarılı tıpkısı teftiş var” dedi.

“Sürücüler uykusuz yola gitmesinler”

Sürücülerin güçsüz halde yola çıkmamalarını referans fail Özer, “Aktüel araçların kâffesi kullanılmamış. Araçların arızlarını gösteriyor. Sürücüler uykusuz yola gitmesinler, lastiklerine de özen etsinler. Ellerinden geldikçe sıcakta yola çıkmasınlar. Araçların genel bakımlarını yaptırsınlar. Lastiklerini sürekli kontrol etsinler. Tıpkı ön sargaç patladığı ant o arabadan benzeri madde beklemeyin. Bu araba 40 titrem, 40 tonu durduramazsınız. Freni sabah akşam yüklendikçe ısınıyor. Normalde şuanda 38 derece yalım var. Bu asfaltın sıcaklığı 40 adım. Frene bastıkça balata yanıyor. Yandıkça da boşalmaya gider. Isındıkça bile fren kişi kendini bırakır. Bıraktığı zaman dahi Cenabıhak’a sevimli” diye konuştu. – KIRIKKALEShare: