4 bölgeyi ilhak kararı düzlük Putin’e dünya ülkelerinden kınama mesajı yağdı

Rusya Mehabet Başkanı Putin, güzeşte Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin ulama edilmesini içeren kararnameleri imzaladı. Putin’in bu hamlesi dünya genelinde balaban yankı uyandırdı. Rusya’ya müteveccih başta Ukrayna görünmek için, Avrupa Birliği (SUTAŞ), MEMLUK, Yunanistan, İsrail, Polonya ve bir nice ülkeden peş peşe muaheze mesajları geldi. İşte o mesajlardan bazıları…

ESIR, ACIMASIZ BIÇIM BANKASI BAŞKANI’NA YAPTIRIM KARARI ALDI

BENDE yönetimi, Rusya’nın Ukrayna’nın bazen bölgelerindeki “ulama” kararını kınayarak Moskof Suret Bankası Başkanı karışma yüzlerce Acimasiz koca ve kuruluşa yaptırım kararı aldı. KÖLE Başkanı Joe Biden, yaptığı yazılı açıklamada, “ABD, Rusya’nın zaman egemen Ukrayna topraklarını hileli tıpkı şekilde bağlama etme girişimini kınıyor” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE: KARARLARI REDDEDİYORUZ

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı yoluyla bile konuya ait izah yapıldı. Açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini bağlama kararını reddediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

İNGİLTERE’DEN KREMLİN’E YENİ YAPTIRIMLAR

İngiltere, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunu ilhakının ardından Kremlin’e eskimemiş yaptırımlarını açıkladı. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Rusya Eşkal Bankası Başkanı Elvira Nabiullina’yı yaptırım listesine aldığını duyurdu. Ayrıca vekâlet, Rusya’nın mimari hizmetler, mühendislik hizmetleri ve hukuk müşavirlik hizmetleri de karışma koyulmak üzere mağribî esas hizmetlere erişimini kaybedeceğini bildirdi. İngiltere’nin Rusya’nın endüstriyel ve ??teknolojik kabiliyetleri için koskocaman olan 700 kestirmece malının ihracatının dahi yasaklandığı açıklandı.

İSRAİL: TANIMAYACAĞIZ

İsrail, Rusya’nın Ukrayna’ya ilgili 4 bölgeyi rabıt etmesini tanımayacağını, Ukrayna’nın egemenliği ve yer bütünlüğüne tutkun olduğunu açıkladı. İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılmış açıklamada, “İsrail, Ukrayna’nın egemenliğini ve yerey bütünlüğünü destekler. Rusya’nın dört bölgeyi ulama etmesini tanımayacaktır.” ifadelerine düz verildi. Açıklamada, “İsrail’in bu kesin pozisyonunu son günler de dahil atılmak amacıyla tekraren ortaya koyduğu” aktarıldı.

DENIZ ÜLKELERİ EŞ AÇIKLAMA YAPTI

DENIZ ülkelerinin liderleri, ortak izah yaparak Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki bölgeleri ilhakının yasa dışı olduğunu ve ilhakı asla tanımayacaklarını bildirdi.

KEZ ülkelerinin liderlerinden oluşan KEZ Konseyi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya’ya bağlanmasına müteveccih anlaşmaları imzalamasından tezelden sonradan açıklama yayımladı. AKARSU ülkelerinin liderleri, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya aracılığıyla gayrikanuni ilhakını şiddetle reddettiklerini ve kınadıklarını kaydetti. Konsey açıklamasında, Rusya’nın kavait tamamen arsıulusal düzeni baltalayarak ve BM Şartı ile uluslararası hukuku ihlal ederek küresel güvenliği tehlikeye attığı belirtildi.

YUNANİSTAN: YASADIŞI BİR KARAR

Yunanistan, Ukrayna bölgelerinin Rusya yoluyla saz edilmesini kınadı. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Karar, arsıulusal hukuku boş ihlal ettiği ve asılsız olduğu amacıyla yasadışıdır” denildi.

POLONYA ÜSTELIK KINADI

Polonya, Rusya Izzet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı putrel anlaşmalarını kınadı. Polonya Dışişleri Bakanlığı, Kiev’e askeri desteğin artırılması ve Rusya’ya daha fazla yaptırım çağrısında bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şunlar denildi: “Polonya, Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’nın Herson, Donetsk, Luhansk ve Zaporijya bölgelerindekiyasadışı eylemlerini sunma hayat dolu şekilde kınıyor.”

ÇİN, DİYALOG ÇAĞRISI YAPTI

Çin, Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerde Moskova’ya müptela olmak amacıyla yapılan referandumların arkası sıra krizin diyalog marifetiyle çözülmesi çağrısını yineledi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Pekin’birlikte düzenlediği günce matbuat toplantısında yaptığı açıklamada, Çin’in Ukrayna sorunundaki tavrında uymazlık olmadığını vurguladı.

Tüm ülkelerin egemenliğine ve yerey bütünlüğüne korku gösterilmesi, yasal asayiş kaygılarının dikkate alınması gerektiğini rapor fail Sözcü Mao, “Umarız ortalık farklılıklarını diyalog ve istişare marifetiyle çözmeye yönelir. Çin gerilimin düşürülmesi için arsıulusal toplumun üyeleri ile yapıcı şan oynamaya hazırdır.” dedi. Mao, Çin’in referandum sonuçlarını tanıyıp tanımayacağına dair tıpkı açıklama yapmadı.Share: