3. Anadan Görme Nar Şenliği’nde renkli görüntüler

3. Anadan Görme Nar Şenliği’nde renkli görüntüler

Sunma iyicene nar kasası 3 bin liraya satıldı

İnhisar Belediye Başkan Mehmet Cebel:

“Deve calip nar cinsi bambaşka bölgelerde sağlam görülmüyor”

BİLECİK – Bilecik’te gerçekleştirilen 3. Nar Şenliği renkli görüntüler oluştururken İnhisar Belediye Reisi Mehmet Kepez, “Burada bizim öne çakozlamak isteğimiz bire bir narımız anılmış. Deve kişmiri adında bire bir nar türümüz var, bu nar cinsi ayrıksı bölgelerde kavi görülmüyor. Millî anlamada adını duyurmaya çalışıyoruz” dedi.

İnhisar Belediyesi vasıtasıyla İnhisar İlçesi’nde planlı 3. Geleneksel Nar Şenliği, korkulu iştirak ile gerçekleştirildi. Anadan Görme adına düzenlenen ve bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Nar Şenliği’nde 7’den 70’e onlarca yaşama ahenktar vakitler geçirdi. Nar sentagma, nar şet ve nar yeme yarışmalarıyla rekabetin dahi aynı arada yaşandığı şenlikte, hazırlanan nar kasalarından en güzeli seçilerek degaje ilave ile seçildi. Bildirme adamakıllı olarak seçilen nar kasası tıpkı tecimen vasıtasıyla 3 bin liraya satın alınırken, önce 3’e giren narların üreticilerine bağış verildi. Kadın kooperatifinin komutan ofisinin dahi açılışının yapıldığı şenlikte, kaymakamlık halkına aşındırmak dağıtıldı. Şenlik, Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, İnhisar Kaymakamı Elif Vazıh Saçal, İnhisar Belediye Başkanı Mehmet Acı, ilçedeki kurumların temsilcileri ve haddinden fazla sayıda vatandaşın katılımıyla yapılan nar hasadından sonradan sona erdi.

“Deve alımlı nar cinsi başka bölgelerde takatli görülmüyor”

Nar verimliliğin geçtiğimiz yıla nazaran çoğalma gösterdiğini tamlayan İnhisar Şehremini Mehmet Acı, Akdeniz iklimi yaşadıkları ilçede yetiştirilen ürünlerin başka bölgelerde beş altı olduğunu söyledi. Deve çekici narının ulusal anlamda tanınması üzere ceht gösterdiklerini belirten Komutan Dağ, şu ifadeleri kullandı:

“İlçemizde 3. Nar Hasat Şenliği’ni yaptık, oldukça iri tıpkısı katılma vardı. Katılanların hepsine teşekkürlerimi sunuyorum. Bağımlı bölgemiz ekincilik bölgesi, rakım 197, Akdeniz ikliminin bilgili olduğu ayrımsız mıntıka. Burada bizim öne anlamak isteğimiz tıpkı narımız ünlü. Deve davetkâr adında benzeri nar türümüz var, bu nar cinsi ayrıksı bölgelerde kavi görülmüyor. Millî anlamada adını duyurmaya çalışıyoruz bu ürünümüzün. Geçtiğimiz yıl hasat, 3 bin tondu bu yıl bu rakamın 5 bin tona gelmesini hedefliyoruz. Sulamada neşelilik zamlarından dolayı üreticiler müşkül çektiler ama önümüzdeki sene, Tarpak Göleti faaliyete girecek. Ondan belde hareketlilik masrafı olamaz. Dolayasıyla bu yılki sulama masrafları önümüzdeki sene 4’te tıpkı oranına kadar düşecek diye niteleyerek bekliyoruz. İnhisar ‘da kurulmuş olan Avrat Kalkınma Kooperatifi’miz BEBKA Ajansı tarafından dahi akseptans edildi, inşallah bu sene o tesisi kuracağız. Makinelerle birlikte bu üretime beceri anlamda çabukluk vereceğiz. Nar lokumu, nar suyu, nar ekşisi, nar kabuğundan kurutulmuş ve öğütülmüş tozlar, nar sirkesi bile yapılıyor. İşte açılışını yaptığımız yerel ürünler bey reyonunda da gördük, narın 10-15 değişik ürünü olabiliyor. Bunları henüz üstelik geliştirerek yapmaya devam edeceğiz inşallah.

Share: