29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kutlandı – Komandoların gösterisi

Antalya, Muğla, Burdur ve Isparta’üstelik, 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı törenlerle kutlandı.

Antalya’da Cumhuriyet Caddesi’nde gerçekleştirilen törende, Vali Ersin Muharrir ile Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, vatandaşların bayramını kutlama etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende mütekellim Ilbay Ersin Kalem, Cumhuriyete eş çıkmanın herkesin görevi olduğunu belirtti.

Cumhuriyetin, kadını erkeği, genci yaşlısıyla coşkuyla kutlandığını kaydeden Muharrir, “Milletçe tıpkı ve bu arada kendisine bayramımızı kutluyoruz. Cumhuriyet, sürgit yaşasın. Cumhuriyet Altını hepimizi tıpkısı araya getiren tarihimizin arz iri kararı, bu toprakların gördüğü bildirme balaban devrimdir. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında henüz işlek Türkiye amacıyla karşı teri akıtıyoruz. İnanıyorum ki koskocaman tarihimizden aldığımız ağır ve inançla nice 99 seneler Cumhuriyetimize topluluk çıkmaya devam edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Öğrencilerin şiirler okuduğu, halk oyunları ve spor gösterilerinin yapıldığı izlence, derbent töreniyle sona erdi.

Bu arada, bahir paraşütçüleri da 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Türk bayrakları ile uçuş gerçekleştirdi.

Muğla

Muğla’daki tören, Atatürk Stadyumu’nda Vali Orhan Gödeş ve Büyükşehir Şehremini Osman Gürün’ün, vatandaşların bayramını tebrik etmesiyle başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra müracaat özne Ilbay Tavlı, binlerce yıllık oylumlu tarihin bildirme koskocaman dönüm noktası olan, Türk milletinin önünde eskimemiş ufuklar açan Cumhuriyetin kuruluşunun 99. yılını kül yurtta olduğu kabil Ege’nin incisi Muğla’birlikte da balaban aynı kasırga zarfında gururla kutladıklarını söyledi.

Semiz, Cumhuriyetin kuruluşuna revan koca mücadelede, biricik el olan ermiş milletin bugün dahi kontak, el birliği ve beraberlik ortamında geleceğini mensur ettiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından şiirler okundu, el oyunları gösterileri yapıldı. Sporcuların gösterileri üstelik samimi izlendi.

Programda Muğla İl Kurnaz Komutanlığı Komando Taburu eylem gerçekleştirdi. Vatandaşlar gösteriyi ayakta alkışladı.

Program merasim geçişiyle sona erdi.

Burdur

Burdur’de Gazi Atatürk Stadyumu’nda planlı tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende Vali Ulvi Arslantaş, Garnizon Komutanı Albay Çetin Çankaya ve Belediye Reisi Ulvi Orkun Ercengiz törene katılan askerleri, öğrencileri ve halkı selamladı.

Ilbay Arslantaş, yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda canını ortaya koyan yekpare kahramanları saygıyla andığını söyledi.

Kadim topraklar üstünde yaşamanın bedelinin ruz süresince kanla ödendiğini tamlayan Arslantaş, “Bu topraklarda buyruk beklemek tamamıyla tetikte ve tehlikede olmayı başlarken kabul etmektir.” dedi.

Tören, halk oyunları, mehterler, cimnastik gösterilerinin arkası sıra geçiş töreniyle akıbet buldu.

Isparta

Isparta’dahi Valilik önünde başlayan tören gocunmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende, Isparta Valisi Aydınlık Baruş, İl Garnizon Komutanı Kıdemli Miralay Mustafa Alp ile Şehremini Şükrü Başdeğirmen, tören birliklerini selamladı.

Etkinlik, umum oyunları grubunun gösterisinin ardından tören geçişiyle sona erdi.

Share: