28 Şubat’ta Sincan’da tankların yürütülmesini emri vermişti! Ferik İzzettin İyigün öldü

1997 yılında İran’ın Ankara Büyükelçisi’nin bile katıldığı Kudüs gecesinde yapılan gösterilerin ardından Sincan’da tankların yürütülmesi emrini veren mütekait Ferik İzzettin İyigün hayatını kaybetti.

KARACAAHMET MEZARLIĞINDA TOPRAĞA VERİLDİ

O çağ Esmer Kuvvetleri Eğitim Bilimi ve Doktrin Komutanı olan İzzettin İyigün, İstanbul Selimiye Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrası Karacaahmet mezarlığında toprağa verildi.

DAVASI ZAMANAŞIMI NEDENİYLE DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

İyigün ” 28 Şubat’ta Sincan’da tankları yürüteç, denge ayarı eden benim” demişti. 28 Gücük Ay soruşturması sırasında tutuklanan ve daha sonraları serbest mütezayit emekli generalin davası zamanaşımı dolayısıyla düşürülmüştü. Ancak Yargıtay’ın bozma kararı sonrası 16 sakat komutan ile alay malay baştan yargılanmaya başlandı.

“SUÇ OLACAĞINI ANLATTIM AMA İKNA EDEMEDİM”

İzzettin İyigün, tankları ile ilişik yerine yıllar bilahare şu açıklamayı yapmıştı; “Kara Kuvvetleri Erkânıharp Başkanı Doğu Aktulga beni aradı ve “Sincan’dan 80 tank geçir” dedi. Bunun suç olacağını, sorumluluğunun büyük olduğunu anlattım ama kandırma edemedim. İki dönem sonradan düzenlenen aynı yürüyüşümüz vardı, onu erkene aldık. 80 tankı 20’ye indirdim. Konvoy Sincan’dan geçti.”

İZZETTİN İYİGÜN KİMDİR?

İzzettin İyigün, 19 Ağustos 1938 tarihinde Kilis’te doğdu. 1956’da Işıklar Bağlantısız Lisesinden, 1958’de Kişmiri Harp Okulundan mezun oldu.1959’da Futbolcu Okulunu, 1965’te Yağız Harp Akademisini ve 1979’da NATO Defans Kolejini bitirdi.

1984’te tuğgeneral, 1988’da ferik, 1992’birlikte tümgeneral rütbesine feyiz etti. Korgeneral rütbesiyle Eğitim Bilimi ve Doktrin Komutanlığı yaptı. 28 Şubat Süreci sırasında bu görevi yürütürken Gün Doğusu Aktulga’nın verdiği emirle Sincan’da İyigün’e bağlı birliklerden çıkan tanklar manevra yaptı. 1997’birlikte emekli oldu.

Share: