26 Yıldır Türkiye’de Oturan Romanyalı Karı: “İş İstiyorum, İş Yoksa Müracaat Etmek İstiyorum”

HISSE SENEDI DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde 26 yıldır ateş parçası Romanyalı Visan Ramona geçim sıkıntısı çektiği üzere ülkesine gezmek istiyor. Üç yavru annesi Visan Ramona, “Romanya’ya 26 senedir gidemiyorum. Pasaport yaptıramıyorum, termin alamıyorum. Durumu görüyorsunuz avlu çokça zorladı. Beyim 5 ay evvel taksiciydi plakayı sattı motorin pahalanmış. Tarlaya sabah gidiyorum 5’te akşam ezanı güneşte darı topluyorum, anlaşma yapıyorum bittabi kim seviyorum çalışmayı. Ben birlikte gelişim istiyorum gelişim varsa, yoksa gezmek istiyorum” dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesi Azaplı köyünde hayatiyetli Visan Ramona, eşi Gazi İkanç’ın aylak kalması ve anlaşma şartlarının çokça zorlaşması dolayısıyla, Romanya’daki babasından küsurat evi feda etmek istediğini ancak gidecek parayı bulamadığını anlattı.

Visan Ramona şunları söyledi:

“26 yıl evvel Türkiye’ye geldim, evlendim. 3 sunum bala var 2 bacak 1 kız. Ego burada kaldım, gitmek istiyorum Romanya’ya 26 senedir gidemiyorum. Pasaport yaptıramıyorum, randevu alamıyorum. Durumu görüyorsunuz maltalık haddinden fazla zorladı. Beyim 5 kamer evvel taksiciydi plakayı sattı mazot pahalanmış. Tek öz namevcut verdik kira çocukları büyüttük. Konvansiyon deminden çokça yumruk, mütekait olamıyor 300 bin servet isteniyor tekaütlük için. Avlu hakeza. Ego yalvarıyorum büyüklerime sesleniyorum 26 senedir Romanya’ya gidemiyorum, aile göremiyorum. Babam öldü, kardeşimi yeni buldum 30 senedir, o ağlıyor ego ağlıyorum göremiyoruz. Burada oturuyorum evde, sülale bizim değil, bizim beyin akrabasının temas ahit çıkı diyor biz yaptık gider. Çıkı çıkın hani bulunmayan bir madde yok nereye gideceğiz, ne yapacağız? Biz şaşırdık beyim ile. Ben yerleşme müsaade belgesi aldım, etiket namevcut, yerleşme cevaz belgesi aldım 2 yıllık. İki yıl sonraları etiket verecekler, ego yerleşme cevaz belgesiyle bir husus yapamıyorum, tıpkısı sürü evrak istiyorlar.

“TARLADA MISIR TOPLUYORUM”

Türkiye’üstelik dünyalık lazım nereye gitsen, gelişigüzel şeyde mülk istiyorlar, tek başıma ne yapabilirim. Tarlaya sabahleyin gidiyorum 5’te, akşam güneşte akdarı topluyorum, konvansiyon yapıyorum bittabi ki seviyorum çalışmayı, çalışmaktan hiç kaçmıyorum. Nerede hareket varsa giderim ama ancak bir ay iki ay inikat. Ben da gidiyorum çalışmaya etiket, kimlik değil diyor yurt cevaz belgesi, bununla nereye gidebilirim? Bire Bir husus dahi yapamıyorum. Bittabi kim çok print bütün amacıyla ağırlık amma benim için artık tahakküm barışma. Emreylemek istiyorum ittifak haddinden fazla zorladı bizim için çokça zorladı, hastalık başağa gittim akarsu parası ödüyorum, akıntı parası ödüyorum, kira parası ödüyorum. Amma yardım istiyorum, Romanya’ya gezmek istiyorum.”

AİLE CÜZDANI VAR ILLET VATANDAŞ OLAMADI?

Geçmişte köy muhtarlarının da evlendirme yetkisi bulunuyordu ve bu durumda mecburi belgelerin nefer müdürlüklerine teslim edilmesi gerekiyordu. Rumen Visan Ramona bile bu şekilde muhtarın düzenlediği ev cüzdanına sahip fakat vacip evraklar eş müdürlüğüne iletilmediği için dünyaevi işlemi açıklık kazanmamış. Sinsice konumuna sakıt Ramona’nın durumu, güzeşte sene resmi kurumlar vasıtasıyla öğrenilince gündeme mevrut yönetimsel nakdî ceza Karı Bakanlığı eliyle ödenmiş ve kendisine ‘yurt cevaz belgesi’ verildi.Share: