2 bin 500 nüfuslu köyün yüzde 90’ı tarımla uğraşıyor

2 bin 500 nüfuslu köyün yüzde 90’ı tarımla uğraşıyor

2 bin dönüm arazide sınırlanmış tuhaf şeş karanfil 700 dönüm arazide domates üretimi yapılıyor

Nüfusu kadar istihdam sağlanan karye, hasat bir zamanlar kasaba köylerden aldığı işçilerle istihdamı 10 yapı çıkartıyor

ISPARTA – Isparta’nın merkeze Deregümü Köyünde bu yıl gerçekleştirilen domates ve karanfil hasatının yüzde otuzluk kısmıyla mutluluk ekonomisine şişman ulama sağlandı. Nüfusunun yüzdelik 90’ının tarımla uğraştığı köyde hasat zamanı yer illerden mevrut işçilerle alay malay cirim 10 bini buluyor.

Gül, kiraz, lavanta, sarıerik ve elma üretimiyle oylumlu tıpkısı ekincilik altyapısına eş Isparta’de merkeze tutkun 2 bin 500 nüfuslu Deregümü köyündeki seralarda plato şartlarında acayip şeş üretilen domates ve karanfille bu sene mevki ekonomisine iri ulama sağlandı. Karye halkının geçimini yüzdelik 90 oranında karanfil ve domatesle sağladığını dile getiren muhtar Yüksek Toprakçı ” 2 bin dönüm arazide sınırlı sıçandişi şeş karanfil üretimi yapmaktayız. Sezon başında 250 milyon art karanfil hasatı hedeflemiştik bu hedefimize ulaştık. Elde ettiğimiz karanfilleri Avrupa ülkelerine ihraç ettik. Bu ihracatla köyümüze ve mutluluk ekonomisine çok sunturlu aynı döviz ve milli dirimlik elde ettik bu yüzden haddinden fazla bahtiyar ve gururluyuz” dedi. Karanfilin beraberinde domatesle üstelik ekonomiye balaban katkı sağladığını tamlayan Toprakçı ” 700 dönüm arazide bu sene 10 bin titrem domates üretimi sağladık. Ürettiğimiz domatesleri Ankara, İstanbul, Konya ve İzmir kabil çöz ortalık hallerine gönderirken yüzdelik 30’luk kısmını bile Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine tekrar dış satım yaptık. Karanfil gibi talih ekonomisine domatesin yüzde otuzluk kısmıyla girdi sağladık. Bu birlikte buyurmak oluyor kim Deregümü çiftçisi bu sene domates ve karanfilden güzel aynı dirimlik elde etti” şeklinde konuştu.

“nüfusumuz büyüklüğünde kişiye istihdam sağlıyoruz”

2 bin 500 nüfuslu olan köyde nüfusu büyüklüğünde kişiye istihdam sağladığını tamlayan Mehabetli Toprakçı ” Karanfil ve domates seralarında istihdam sağladığımız hayat sayısı 2 bin 500’le kalmıyor. Ayrımsız aileyi dört can kendisine düşünürsek tahminî 10 bin kişiye istihdam sağlıyoruz” dedi. Hasat dönemlerinde karı çiftçilerin nazik tumturak oynadığını söyleyen Toprakçı ” Bu işin yüzdelik 80’lik kısmını annelerimiz, kardeşlerimiz yani eş çiftçilerimiz götürüyor yani serada domatesin dolamasını filizini almasını, karanfilde dahi bütün seçme şeyini kadın çiftçilerimiz üstleniyor. Rical pazarlamasıyla kasa nakil işiyle ilgileniyor amma üretimin büyük kısmını eş çitçilerimiz yapıyor. Bu istihdamın ve üretimin oluşmasında kadınlarımızın önemi haddinden fazla nazik” diyerek belirtti.

Share: