12 zaman boyunca dönen koyunlarla ilgili bilim insanından şaşırtıcı tespit! Sır anbean çözülüyor

4 Kasım’daİç Moğolistan Kocabaşı Bölgesi’ne kapalı Baotou’bile meydana gelen olayda, çiftlikte kâin koyunlar çabucak dönmeye başladı. Koyunların sahibi geçmiş biraz koyunun bu şekilde döndüğünü, elan sonra ise bilcümle sürünün dönmeye başladığını ati sürmüştü.

BİLİM İNSANLARI KONUYU ARAŞTIRIYOR

34 kucak ağılının olduğu çiftlikte sadece 13 numaralı ağıldaki koyunların bu hareketi nazik aksiseda uyandırmıştı. Hayvanların bu şekilde dönmesi bilim insanlarını dahi cereyan geçirdi.

DİKKAT ÇEKEN TEORİ

Günlerce dönen koyunların gizemi çözülmezken hayvanların bir hastalıktan periferi bu şekilde davrandığı öne sürüldü. Ancak bu tez üstelik koyunların tamamen dosdoğru olmasının ortaya çıkmasıyla çürüdü. Konuyla ilişkin tartışma büyürkenİngiltere’deki Hartpury Üniversitesi Kültür Fakültesi’nden Profesör Matt Bell, koyunların bu davranışıyla ilgili ilmî bire bir düşünüm ortaya attı.

“DERINTI PSİKOLOJİSİ”

Newsweek’e konuşan Bell, “Görünen o kim koyunlar mufassal süredir ayna alanda kaldıkları üzere muhtel ve sürekli tıpkı hareketi tekrarlıyorlar” dedi. Bell, ara sıra hayvanların sonsuz mahdut bir alanda sıkışmaktan hava kızgın oldukları üzere bu hareketi yaptığını, sürüdeki farklı koyunların da onları izlediğini anlatım etti.

Share: