11 yıl evvel ölen eşi ve 3 çocuğunun mezarlarını müzeye çevirdi

İNGİLTERE’de kafe işleten Turabi Kılınç (42), 11 sene önce Tekirdağ’daki gidiş geliş kazasında kaybettiği eşi Zeynep (31) ile 3 çocuğunun Kahramanmaraş’taki mezarlarının etrafını çevirip, betondan bina düz yazı etti. ‘Dört Ferişte Evi’ adı verdiği yapıya eşinin gelinliğinden çocuklarının bisikletlerine büyüklüğünde birçok kişisel eşyayı koyan Kılınç, ailesini kaybettiği günün temas sene dönümünde Türkiye’ye gelip içindeki mezarları ziyaret ediyor.

Tekirdağ- Hastalıklı esmer uğrunda, 23 Ağustos 2011 tarihinde yaz tatili amacıyla Türkiye’ye gelen Zeynep Kılınç ile çocukları Dayanım (11), Yağmur (8) ve Ilkgüz (5), gidiş geliş kazası geçirdi. Kazada yaşamını yitiren Kılınç ile 3 çocuğu, Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinin kırsal Kötüre Mahallesi Göncü Sokak’taki mezarlıkta toprağa verildi. Eşi ve çocuklarını kaybeden Turabi Kılınç, daha sonraları mezarların etrafını çevirip, betondan çatı inşa etti. ‘Dört Ferişte Evi’ adı verdiği müzeyi andıran yapıya eşinin gelinliğinden çocuklarının bisikletlerine kadar bir nice ferdî yük koyan Kılınç, antrparantez astığı fotoğrafların üstüne ferişte figürleri yerleştirdi.

İngiltere’de hararetli Turabi Kılınç, ailesini kaybettiği günün gelişigüzel sene dönümünde Türkiye’ye gelip, yapı içindeki mezarları konuşma ediyor. Çiçek bırakıp, dua eden Kılınç, cemakan süresince sergilenen eşyalara göre gözyaşı döküyor.’EVLAT ACISI KADAR BIBERLI BİR MOLEKÜL YOK’

11 sene geçmesine rağmen acısının önceki günkü kadar güre olduğunu tamlayan Turabi Kılınç, “Onlara doyamadım. Hususi ayrımsız husus, mozole gibi benzeri husus istiyordum. Müze şeklinde insanların gelip görebileceği, mülakat edebileceği, dua edebileceği bir düzlük istedim. Çok özel bire bir vadi olmasını istediğim amacıyla böyle benzeri husus ika gereği duydum. Haddinden Fazla dahi mebzul oldu, insanlar geliyor ve dua ediyor. Eşim ve çocuklarıma ilişkin değme şeyi Londra’dan getirdim. Eşimin gelinliğini, çocuklarımın bisikletlerini, oyuncaklarını, eşyalarını, kızımın sazını rastgele şeyini getirdim. Tanrı, kimseye çağa acısı yaşatmasın. Bu dünyada yavru acısı büyüklüğünde biberli ayrımsız şey namevcut. Eşim ve 3 çocuğumu kaybettik. Benim her şeyim var; evim, arabam, iş yerim, her şeyim var. Hiçbir şeyim olmasaydı; bildirme azından eşim veya çocuklarımdan birisi yanımda kalsaydı. Fakat olmadı. Demin elimden geldiği kadar hayata tutunmaya çalışıyorum” dedi.Share: