’10. Van Denizi Su Sporları Festivali’ başladı

VAN Gölü’nü takdim etmek ve turizme vermek için Edremit Belediyesi ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü aksiyon birliğinde bu sene 10’uncu su planlı ‘Van Denizi Su Sporları Festivali’ başladı. Festivalde önceki dönem flyboard gösterisi, rafting, kumsal futbolu, plaj voleybolu, yelkenli, kano, kürek, dragon, zahir akarsu yüzme yarışları, çiftteker şenliği, parasailing, banana, trambolin ve su kayağı yarışları yapıldı.

Van Gölü kıyısındaki Edremit- Gebze Akarsu Sporları Merkezi’nde başlayan 10. Van Denizi Akarsu Sporları Festivali’ne DÜRÜST Tümen Van milletvekilleri İrfan Kartal, Abdulahat Arvas, Edremit Kaymakamı Yücel Erdem, Edremit Şehremini İsmail Düzentileme, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, alım amirleri ve vatandaşlar katıldı. Açılışta mütekellim Edremit Belediye Başkanı İsmail Emek, pandemi dolayısıyla 2 sene ara vermek zorunda kaldıkları festivali tekrar hayata geçirdiklerini söyledi. Komutan Faaliyet, “Zaman 500 sporcumuz 2 dönem süresince 13 dalda yarışacak. Burada çok güzelce anılar, haddinden fazla evire çevire görüntüler oluşacak. Bir Nice dalda sporcularımız yarışacak. Spor kültürdür, kardeşliktir, centilmenliktir, bir araya gelmektir. Biz de Van’ımızın Edremit’imizin imdi sporla kültürle, sanatla ve eğitimin bakir dallarıyla dile gelmesini bunlarla anılmasını istedik” dedi.

Akarsu şeş arama ve kurtarma dalgıçlarının gölde Türk bayrağı açarak başladığı festivalde, flyboard gösterisi, rafting, plaj futbolu, kumbaşı voleybolu, yelken, kano, kürek, dragon, peyda su yüzme yarışları, bisiklet şenliği, parasailing, banana, trambolin ve su kayağı yarışları gerçekleştirildi.  Festivalde flyboard gösterisi ise balaban bent gördü. Festivalde ekibiyle birlikte Türk bayrağı açan Dalış Eğitmeni Kırat Erekinci, “Van Gölü seçkin sabık periyot balık adam sayısını artırarak hem kültürel etkinliğe fayda sağlıyor hem üstelik spor etkinliğinin tıpkı esas seviyeye çıkmasını sağlıyor. Van Gölü hasis çok domuzuna” dedi.’UMARIM DEVAMI GELİR’Vatandaşların birlikte ciddi bağ gösterdiği festivalde, yarışmaya katılanların dahi aileleri dahi onları destekledi. Acı Pelin Dağcı, “Eşim dragon yarışmasında onları desteklemeye geldik. O büyüklüğünde domuzuna akarsu sporları yapıyorlar kim çok eğleniyoruz. Bilcümle sporculara başarılar diliyorum. Umarım devamı dirimlik ve spor hiç bitmez” diye konuştu.

Festival yarın birlikte türlü yarışlarla devam edecek.

Share: