10. Antakya Uluslararası Film Festivali başladı

Hatay’üstelik Firez ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Ansam Ekin Derneği ve Fotofilm Sanat Merkezi yoluyla düzenlenen 10. Antakya Uluslararası Film Festivali başladı.

Antakya Belediyesi eş sahipliğinde gerçekleştirilen festivalin açılışı, Erol Bilecik Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Törende mütekellim Ansam Ekin Derneği Başkanı ve Festival Başkanı Mehmet Oflazoğlu, festivalin 10’ncusunun düzenlenmesinden ufuk çok bahtiyar olduğunu söyledi.

Hatay’a yerinde ayrımsız festival yarmak istediklerini anlatım fail Oflazoğlu, festivalin her yıl elan domuzuna geçtiğini belirtti.

Antakya Belediye Reisi İzzettin Yılmayan birlikte festivalin dünyadaki 23 medeniyetin 13’üne sülale sahipliği özne Antakya’da düzenlenmesinden sevinme duyduğunu kaydetti.

Yılmayan, sanata ve sanatçıya değme antlaşma önem verdiklerini ve herhangi bir soy desteği sağlamaya devam edeceklerini kaydetti.

Törende oyuncular Bahar Öztan, Ediz Kan, beyaz perde yazarı Atilla Dorsay, vasıta yönetmeni Mevlüt Bonkör “Yaşam Boyu Onur Ödülü”ne ve miftah yönetmeni Necdet Tok’birlikte “Yeşilçam Say Ödülü”ne layık görüldü.

Bu sene 45 ülkeden katılımın olduğu curcuna kapsamında 85 filmin vatandaşların gösterimine sunulacağı ayrıca belgesel, ince ve kısa metrajlı film yarışmaları düzenleneceği bildirdi.

10. Antakya Uluslararası Film Festivali 20 Ekim’e kadar sürecek.

Share: